Moravičany – mariánské sloupy
Turistické cíle • Památky a muzea • Socha
S mariánskými sloupy se na našem – ale například také polském – území setkáváme poměrně často. Na střední Moravě a Hané však nebývá žádnou zvláštností výskyt hned dvojice takových sloupů. A „stává“ se to i v podstatně menších obcích, než jsou Moravičany na Šumpersku, kde trvale žije nějakých dvanáct stovek obyvatel. Zdejší zajímavostí je však skutečnost, že oba sloupy od sebe dělí několik metrů, téměř dvě století a jeden z nich už dávno neměl existovat.
Starší z obou sloupů totiž pochází z roku 1703. V roce 1897 bylo rozhodnuto, že sloup bude pro špatný technický stav odstraněn a socha Panny Marie měla skončit v nice kartuziánské Kaple na místním hřbitově. Roku 1898 byl tedy vztyčen sloup nový … ale ten starý zůstal stát také. Zdejší zbožní občané totiž odmítli strhnout starý mariánský sloup, a proto zde i dnes stojí vedle sebe nerušeně oba dva.
Osud obou mariánských sloupů, stojících na místní návsi, je tak dlouhodobě spojený. I když je jistě nespravedlivé, že jen jeden z nich je od roku 1958 kulturní památkou. A úcta moravičanských k Matce Boží musí být opravdu velká, protože nedaleko od těchto sloupů se nachází ještě velmi zajímavé barokní sousoší z roku 1676, jehož vrchol tvoří Immaculata, tedy Panna Marie Neposkvrněná.