Loading...

Mírovskou vrchovinou – Mohelnice – Zábřeh

Trasy Cyklotrasa Střední náročnost

číslo 1 Mohelnice žst. Asfalt 0,0 km
  Vysedáme z rychlíku
číslo 2 Městský park Asfalt 2,9 km
  V parku restaurace (ráno zavřená), další občerstvení u autokempu
číslo 3 Řepová Asfalt 7,5 km
  Foto u kostela
číslo 4 Vyhlídka na Mírov Šotolina 9,9 km
  Vyhlídka na hrad
číslo 5 Mírovský Grunt Asfalt 11,3 km
  Občerstvení na požádání
číslo 6 Svojanov Asfalt 18,8 km
  Výletní a rekreační místo
číslo 7 Iveta Asfalt 20,1 km
  Chaty a hospůdka
číslo 8 U dvou Janů Šotolina 21,1 km
  Upravené místo s trpaslíkem a herními prvky
číslo 9 Osada Jahodnice Asfalt 24,8 km
  Nedaleko stejnojmenné hory
číslo 10 Odbočka do Bozéňova Asfalt 26,4 km
  Kdo by potřeboval kratší cestou
číslo 11 Hynčina Asfalt 29,3 km
  Teď už do údolí
číslo 12 Dolní Bušínov – Bozéňov Asfalt 33,4 km
  Rekreační středisko
číslo 13 Lupěné Šotolina 38,1 km
  Po prašné cestě k jezu, zahrádkami, za loděnicí a po louce
číslo 14 Zábřeh – Stará sladovna Asfalt 41,5 km
  Pozdní oběd nebo brzká večeře

Jarní počasí aktuálního dubna prozatím ukazuje tu přívětivější tvář. Zahrádkáři a zemědělci sice lamentují nad nedostatkem vláhy (to je tedy pravda), ale na druhé straně výletníkům se daří v takových podmínkách nebývale.

Svátky jara, tedy velikonoce letos vyšly o něco později, takže je vcelku logické, že volné dny využijeme i my. Koncem března se mi podařilo částečně projet částí Litovelského Pomoraví, takže řada kamarádů se dožadovala podniknout obdobný výlet (že by si sami netroufli?). Nicméně při debatě kam tedy vyrazit padl návrh na poněkud odlišnou destinaci, sice tedy od nás na jih, ale žádná rovina, nýbrž kopečky. A protože oblast byla pro mnohé méně známá, vcelku jsem Pepův návrh podpořil, protože jde o krajinu celkem zajímavou byť masovou turistikou zasaženou jen minimálně (na několik vyjímek).

Aby jsme si ale část cesty ušetřili, ráno se scházíme na nádraží, aby nás rychlík dopravil o dvě zastávky dál, konkrétně do Mohelnice, kde máme start. Už podle počtu účastníků na srazu usuzujeme, že výprava bude silná, sešlo se nás cca 12, cestou ještě jeden přibyl, byť v dalších fázích zase někteří opustili výpravu (spěchali více k domovu).

Mohelnické nádraží je poněkud stranou od vlastního města, ale trasa do centra je tvořena cyklostezkou podél hlavní komunikace, a protože někteří jedou v závěsu jeden za druhým, daří se blokovat automobilisty s vedlejších směrů (na však mají motor).

V Řepové
V Řepové  •  Foto: Bobkart

Kupodivu vedoucí cyklista se vyhýbá jádru města, takže pokud měla děvčata nějakou představu o kávičce a zákusku, musí si nechat zajít cht. Projíždíme pod nadjezdem silnice 44 (taková začínající dálnice), parkem projíždíme k autokempu, kde v kratší zastávce zkontrolujeme počty. Tady jsem učinil trošku změnu v návrhu jízdy, v Křemačově odbočíme směrem na Řepovou, abychom se vyhli jednomu nepříjemnému kopci (pokud ho chceme zdolat). Odbočujeme tedy na cyklotrasu 6204 do zmíněné vesničky. Tím se na chvíli odpoutáme od údolí říčky Mírovky, kterou dnes jinak budeme chvíli sledovat. Silnička se samozřejmě zvedá i tak, ale oklikou je to do Mírova přeci jen pohodlnější. Ano naším prvním cílem je obec proslulá zejména hradem – v kterém je kriminál. Cestou v Řepové jsme potkali trojici výletníků. Podle rozhovoru jsme zjistili, že jde o Ukrajince. Ti praví, že jdou na „zamok“, lovím ruská slovíčka, tak jim oznámím, „eto ťurma“, takže prohlídka asi není zcela možná. Ale třebas bude k dispozici nějaká hospoda.

Samotný hrad vznikl už někdy ve 13. století a protože šlo o hrad biskupský, sloužil jako správní centrum v této části olomoucké církevní správy. Už někdy v 15. nebo 16. století byl hrad místem pobytu odsouzených kněží. Hrad byl dobyt a pobořen za Třicetileté války, ale po té byl obnoven a stále pokračovala jeho funkce jak správní tak i vězeňská. Asi nejznámější vězeň té doby byl šumperský děkan Lautner, odsouzen za čarodějnictví při nechvalně známých procesech na Šumpersku a Velkolosinsku. Po roce 1848 hrad přešel do státního držení a kriminál je v něm dodnes. Pobývali tu vězňové prominentní (političtí, i jeden budoucí prezident) i méně prominentní, byť s poněkud pochybnou popularitou.

V Mírově vlastně jediným cílem mimo hrad, tedy pohledu na něj je jedna z vyhlídek pod vrchem Studničná, kde se nám otevírá pohled jak na hrad a podhradí, tak i částečně na lesy Mírovské vrchoviny.

Z Mírova následuje pěkný sešup k Mírovce, což byl důvod, proč objet kratší směr. Na základě zkušeností Pepových odbočujeme kousek do Mírovského Gruntu, kde se nám vskutku daří najít slíbené občerstvení, byť poněkud skromné.

Foto: Bobkart

Teď už konečně do přírody. Směřujeme podle Mírovky do pěkného údolíčka, které ovšem poněkud hyzdí značně prořídlý les. I zde se zřejmě namnožil černý brouček a zkázu podpořily i nedávné větry. Silničkou vede cyklotrasa 6202 a z vlastní zkušenosti si pamatuju, že tu bývala vcelku dobrá asfaltka, ale to už je velmi dávno. Stoupání je pozvolné ale trvalé. Před Svojanovem se přeci jen jeví mírně prudší. Oblast kolem Svojanova bývala v minulosti vyhledávanou výletní lokalitou. Býval tu dětský tábor, nějaké podnikové chaty i poměrně velký hotel. Teď zjara je tu relativně pusto. Na Mírovce jsou tu vybudovány dvě přehrádky, ta první tedy Svojanovská, kousek nad ní Maletínská. Tady je naštěstí živěji. Než ovšem někteří zakotvíme, ještě na skok do okraje lesa kde je k vidění už dosti zarostlý pískovcový lom (ne jediný). Kolem Maletína bylo otevřeno několik lomů a zejména v 17. a18. století zdejší materiál posloužil k tvorbě řady hodnotných památek v okolí (tu nejslavnější je možno vidět v Olomouci u radnice).

U Maletínské přehrady je naštěstí otevřenou u Ivety (taková chatová osádka). Zdejší hostinský má vcelku blízko k trampinku apod. takže i vybavení a prostředí lokálu je takové přírodně stylové. Vzhledem k datu je i zajímavá nabídka pitiva, ale i pokrmů vydatnějších (např. klobása). Není divu, že se trošku zdržíme.

Maletínskou pískovcovou oblast ale nechceme opustit úplně, od rybníčku Martiňák se dá lesní cestou dojet k dalším. Minimálně k prameni U dvou Janů. Kromě pramene tu vzniklo pár atrakcí, tak se tu dá i dosti blbnout (přírodní tělocvičné prvky, bludiště).

Foto: Bobkart

N8vrat k silnici a po silnici do Maletína (cyklotrasa 4063). Teď je to celkem ještě dost do kopce. Nakonec musíme dojet až k osadě na Jahodnici tedy do nějakých 570 výškových metrů. To jsme takřka ve vrcholových partiích Mírovské vrchoviny.

Původně jsme uvažovali sjet údolíčkem přímo do Bozéňova (tedy Dolní Bušínov), ale jak navrhl Tonda (to je ten jeden co cestou přibyl), vlastně proč hned do údolí, směr na Hynčinu (tedy Dlouhá Ves a Křižanov) je to taková vrstevnice (krátké sjezdy a výjezdy), takže si déle užijeme sluníčka i výhledů na okolí. Takže takto, za Hynčinou je tedy sjezd o něco později. V restauraci je celkem narváno, což by ani tak nevadilo, ale nějak se nám nepozdávají ceny za jídlo (králičí ragú 69, řízek za 240), tak vydržíme jen u piva (ona i 11° za 36 Kč je v našich končinách poněkud z vyšší cenové hladiny). Nuže tedy na Lupěné (silnice je stále v dobrém stavu, jinak cyklotrasa 6234). Na okraji vesnice se řadí průvod hrkačů a hrkaček. Do Zábřeha projíždíme podél Moravské Sázavy polní cestou kolem zahrádek a loděnice k červenému kostelu. Tady se odpojují další výletníci, nás několik zbylých (pořád je nás asi 8) na posilněnou do Staré sladovny. Tím máme vlastně Mírovskou vrchovinu za sebou.

 

 

Poslední aktualizace: 24.4.2019
Mírovskou vrchovinou – Mohelnice – Zábřeh na mapě
Autor: Bobkart
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Mírovskou vrchovinou – Mohelnice – Zábřeh

Mírovskou vrchovinou no. 2 přes Slovácké údolí
Mírovskou vrchovinou no. 2 přes Slovácké údolí
Trasy
Letošní druhý květnový víkend přinesl slunečné a teplé počasí, které vylákalo k výletům takřka celé zakaranténované Česko. Zákaz volného pohybu už na…
0.4km
více »
Mohelnice – kaple sv. Linharta (Leonarda)
Mohelnice – kaple sv. Linharta (Leonarda)
Kaple
Trošku bezprizorně stojí kaplička v zatáčce u křižovatky na okraji…
0.5km
více »
Cyklostezka Mohelnice - Moravičany
Cyklostezka Mohelnice - Moravičany
Trasa
Skutečně hodnotného dárku se dočkali nejen mohelničtí a moravičanští cykl…
0.7km
více »
Mohelnice-Zámeček
Mohelnice-Zámeček
Zámeček
Na Zámecké ulici V Mohelnici nechal postavit v r. 1801 mohelnický obchodní…
1km
více »
Mohelnice-hřbitovní kostel sv. Stanislava
Mohelnice-hřbitovní kostel sv. Stanislava
Kostel
Na Nádražní ulici v Mohelnici stojí bývalý hřbitovní kostel sv. Stanislava vybudovaný v letech 1577-84. Základní kámen hřbitovního…
1.2km
více »
Mohelnice -Filiální kostel Svatého Stanislava v Mohelnici i zevnitř
Mohelnice -Filiální kostel Svatého Stanislava v Mohelnici i zevnitř
Kostel
My měli štěstí a kostelík byl otevřen, mrkněte na fota. …
1.2km
více »
Mohelnický betlém
Mohelnický betlém
Kostel
Mohelnický betlém nemůžeme navštívit celoročně, ale v zimních měsících určitě stojí za zhlédnutí.Pokud se vydáte k městu Mohelnice z…
1.2km
více »
Mohelnice - pamětní deska Antala Staška
Mohelnice - pamětní deska Antala Staška
Dům, budova
   Pamětní deska Antala Staška (vlastním jménem Dr. Antonín Zeman) se nachází v domě na ulici U Brány 928/3 v Mohelnici. Spisovatel…
1.5km
více »
Mohelnice
Mohelnice
Město
Mohelnice leží na Severní Moravě, severozápadním směrem od města Olomouc. Mě…
1.5km
více »
Mohelnice - Dům s baštou na Kostelním náměstí 939/2 (Čarodějnický domek)
Mohelnice - Dům s baštou na Kostelním náměstí 939/2 (Čarodějnický domek)
Dům, budova
Asi už nic nového než se píše  na stránkách viz výše nenapíšu. Jedná se o…
1.5km
více »
Mohelnice - Vodní brána a zbytky městského opevnění
Mohelnice - Vodní brána a zbytky městského opevnění
Hradby
Krásná vstupní brána, která také zůstala zachována i se schody a městskými…
1.5km
více »
Mohelnice - Pekařský dům
Mohelnice - Pekařský dům
Měšťanský dům
Pekařský dům se nachází u jediné kompletně dochované vstupní brány tzv.…
1.5km
více »
Mohelnice-Muzeum-bývalý biskupský hrádek
Mohelnice-Muzeum-bývalý biskupský hrádek
Muzeum
Muzeum je umístěno v objektu bývalé fary, v jedné z nejstarších staveb sev…
1.5km
více »
Mohelnice-radnice
Mohelnice-radnice
Radnice
Mohelnická secesní Radnice, sídlo Městského úřadu se nachází v severovýcho…
1.5km
více »
Mohelnice – bašta v Robotnické ulici
Mohelnice – bašta v Robotnické ulici
Hradby
Dodnes je celkem patrné, že historické městské jádro Mohelnice stávalo na…
1.5km
více »
Mohelnice – smírčí kříž
Mohelnice – smírčí kříž
Kříž
Jeden z pouhé desítky smírčích křížů, nacházejících se na šumperském okrese, n…
1.5km
více »
Mariánské sloupy v Mohelnici
Mariánské sloupy v Mohelnici
Socha
Ve starobylém městě Mohelnici nalezneme kromě Sturmerova sochařského monumentu na hlavním náměstí hned tři další pozoruhodné barokní…
1.5km
více »
Mohelnice – Galerie Lautner
Mohelnice – Galerie Lautner
Muzeum
Od začátku března 2017 má Mohelnice svou první městskou výstavní galerii.…
1.5km
více »
Pravěk Mohelnicka
Pravěk Mohelnicka
Tipy na výlet
Tak nám pomalu po 3,5 měsících končí listopad (s přestávkou asi 10 dnů…
1.5km
více »
Mohelnice – expozice místního muzea
Mohelnice – expozice místního muzea
Muzeum
Mohelnické muzeum je jedním ze zařízení, spadajících pod Vlastivě…
1.5km
více »
Betlémy v Mohelnici a Lošticích
Betlémy v Mohelnici a Lošticích
Tipy na výlet
Když už jsou ty Vánoce zase tak na blátě a přece jen něco málo už…
1.6km
více »
Mohelnice-morový sloup se sousoším
Mohelnice-morový sloup se sousoším
Socha
Na náměstí Svobody v Mohelnici stojí Morový sloup z r. 1717 od Jana Václav…
1.6km
více »
Mohelnice-litinová kašna na náměstí Svobody
Mohelnice-litinová kašna na náměstí Svobody
Kašna
Na náměstí Svobody v Mohelnici se nachází klasicistní litinová kašna z pol…
1.6km
více »
Mohelnice-strážní věž a zvonice farního kostela
Mohelnice-strážní věž a zvonice farního kostela
Kostel
Dominantou města Mohelnice je 72 m vysoká věž u farního kostela sv. Tomáše z Canterbury. Jádro věže pochází z 1. poloviny 14. století. Věž…
1.6km
více »
Mohelnice - rozhledna ve věži
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Mohelnice - rozhledna ve věži
Rozhledna
Poněkud netradiční, ale přesto zajímavá. V roce 2015 proběhla (zatím) poslední oprava městské věže v Mohelnici. Při přípravě…
1.6km
více »
Mohelnice - městský okruh (krátký, pěší i s kočárkem)
Mohelnice - městský okruh (krátký, pěší i s kočárkem)
Trasa
Tak jsem navštívila IC. Obdržela jsem letáček velikosti A4 přeložený napůl…
1.7km
více »
"Už táhne smrťák zabiják." Pomník děkana Lautnera v Mohelnici a na Mírově.
"Už táhne smrťák zabiják." Pomník děkana Lautnera v Mohelnici a na Mírově.
Pomník
„Jak černej mrak, už táhne smrťák zabiják, už táhne smrťák zabiják“ Začal jsem studovat vysokou školu. V Brně. Pro vyjeveného ogara …
2km
více »
Moravičany
Moravičany
Vesnice
Obec Moravičany najdeme východním směrem od města Mohelnice a u…
2.8km
více »
Loštice
Loštice
Městečko
Loštice leží na Severní Moravě, severozápadním směrem od Olomouce. Městeč…
4km
více »
zavřít reklamu