Moravská Třebová – smírčí kříže
Turistické cíle • Památky a muzea • Kříž
Smírčí kříže patří k nejzajímavějším a nejtajemnějším památkám, se kterými se na území Čech, Moravy a Slezska můžeme potkat. Tyto památky, provázené legendami i utrpením, tiše připomínají tragické události, které se v dávných dobách mezi lidmi odehrály. Můžeme je vidět stojící jako hrdé stožáry i zapadlé až po ramena v bahně staletí, vsazené do zdí i částečně zničené. Oblast východočeské části Českomoravského pomezí je na tyto památky nezvykle bohatá. Nejen počtem, ale i krásou a velikostí jednotlivých křížů. A renesanční perla této oblasti, tedy Moravská Třebová, je toho reprezentativním příkladem. V části tohoto města, která se nazývá Sušice, jsou takové kříže dva.
První z nich je nezvykle vysoký pískovcový kamenný kříž, otočený k západu, s výraznou nikou v horní části kříže. Tento výklenek však byl do kříže vytesán pravděpodobně až druhotně. Na levém rameni je drobně vyrytý letopočet 1765 a velká písmena L a I. Kříž se nachází v zahradě soukromého objektu a udivuje svými, v pravdě gigantickými, rozměry, zejména výškou. Kříž je totiž vysoký 203 cm(!), široký 89 cm a hluboký 38 cm. Údajně se kříž nachází na svém původním místě a – podle lidového podání - by měl být svým původem a příběhem nějak spojen s druhým zdejším křížem, od kterého je vzdálen jen pár stovek metrů
Druhý pískovcový kříž patří mezi typy tzv. tlapaté. Na čelní straně, natočené k severu, má vytesaný umělecky zdařilý reliéf Ukřižování Krista, v horní části kartuše s nápisem „INRI“, textem „ANO“ a datací letopočtem 1776 s obrácenou číslicí šest. U nohou Krista je vidět téměř nečitelný německý nápis, na kterém je údajně uvedeno: „IST HIR BEGRABEN DOROHTEA WINKLERIN UND ANNA FREUTZTIN“, což v překladu znamená: „Je zde pochována Dorohtea Winklerin a Anna Freutztin“. Jednalo se o dvě ženy, které zemřely při morové epidemii. Na zadní straně kříže se nachází nedokončený nebo silně zvětralý reliéf se stejným motivem jako na straně čelní. Je dokonce pravděpodobné, že se jedná o původní čelo této památky. Rozměry tohoto kříže jsou 135 x 60 x 25 cm. Kříž byl podle pověsti postaven jako památka smrti dvou bratrů, kteří se vzájemně zabili. Jeho, zřejmě druhotný, význam vyplývá z nápisu. Kříž je tedy jistě starší než uvádí vytesaný letopočet. Kříž také zřejmě nestojí na původním místě a dnes je v podstatě zajímavým barokním náhrobníkem.
Místní pověsti spojují oba sušické kříže v upomínku jedné události. Podle pověsti se na březích potoka měli utkat dva bratři v souboji o dívku. Oba bratři se vzájemně zastřelili šípy. Na památku této tragické události byly na místech jejich smrti vztyčeny dva kříže. Další pověst vypráví o plátenickém tovaryši a jeho milé, kteří se ze strachu před Tureckým zajetím vzájemně zastřelili. Výrazně odlišná podoba obou křížů však nenasvědčuje tomu, že by byly zhotoveny zároveň a ke stejné události, jak tomu napovídají pověsti. Je ovšem možné, že druhý kříž měl původně stejnou podobu jako ten první, ale byl později upraven do své současné podoby.
V Moravské Třebové se snad nacházely ještě další dva smírčí kříže, z nichž jeden údajně pocházel již z poloviny 16. století. Jejich osud je však neznámý a není ani jisté, jestli zde tito němí svědkové zločinů minulosti někdy opravdu stáli.