Moravská Třebová – zámecký portál, nejstarší renesanční památka v ČR
Zámek v Moravské Třebové je považován za jednu z nejkrásnějších a nejcennějších památek období renesance a manýrismu na území české republiky. Na zámku se však nacházejí i památky, které vznikaly v době, kdy vrcholná gotika u nás pozvolně přecházela v ranou renesanci.
Tou nejcennější je bývalý vstupní portál vchodu do „starého zámku“, který je dnes vsazen do jižní vstupní brány na nádvoří. Je datován rokem 1492, což z něj dělá nejstarší dochovanou renesanční památku v České republice a jednu z nejstarších ve všech evropských zemích na sever od Alp. Portál vznikl v rámci velké přestavby zámku, zahájené Ladislavem z Boskovic, zřejmě, v roce 1485. Na portále se také nachází nápis, který jméno stavebníka a dataci stavby připomíná: Ladislaus de Boskovic et Nigromonte Dominus castri humus me fecit sub anno Domini 1492.
Tento portál představuje mimořádně cennou a uznávanou památku své doby a bývá kvalitou provedení i významem srovnáván s portálem tovačovské zámku nebo ostěním oken Vladislavského sálu na Pražském Hradu. Vedle nepřehlédnutelných renesančních prvků je na něm možno v detailech pozorovat také pozůstatky ještě gotických kamenických postupů.