Moravské Bránice - putování po zajímavostech obce a okolí
Turistické cíle • Chodník, naučná stezka
Moravské Bránice jsou větší vinařskou a částečně i rekreační obcí. Ta má dnes více jak tisíc obyvatel a rozkládá se jihovýchodním směrem od Ivančic nebo severozápadním směrem od Dolních Kounic. Obec leží v jižní části Bobravské vrchoviny na levém břehu řeky Jihlavy. Protéká jí potok Bukovinka a u jeho toku jsou v severní a jižní části obce malé rybníčky. V okolí obce se rozprostírají pole, četné vinice a ovocné sady lemované lesy. Východním a západním směrem od obce podél toku řeky Jihlavy najdeme celou řadu chatových osad. Severozápadním směrem se nad obcí zvedají zalesněné stráně vrcholku Bukovina (385 m) a severovýchodním směrem stráně vrcholku Babí hora (351 m).
Moravskými Bránicemi vede železniční trať na trase Hrušovany nad Jevišokou-Šanov - Miroslav - Střelice - Brno. Západním směrem od obce se na této železniční trati nacházela zajímavá technická památka a to Ivančický viadukt. Původní objekt byl postaven v letech 1868-70, pro nevyhovující technický stav byl však v roce 1978 nahrazen novým viaduktem, který se dnes monumentálně pne nad hlubokým údolím řeky Jihlavy. V roce 2000 byl starý objekt demontován, zachováno jako památka zůstalo jedno pole mostu s pilířem. Se stavbou železniční trati souvisí i významný pramen pitné vody zvaný Kalce, který byl naražen při budování náspu trati a zachycen pramennou štolou, ústící v železničním podjezdu na severním okraji obce.
V Moravských Bránicích se křižují značené trasy místních cyklostezek a prochází tudy okružní červeně značená turistická stezka. Ta vede z Ivančic podél toku řeky Jihlavy a přes Moravské Bránice do Dolních Kounic. Odtud se vrací proti toku Jihlavy, přes Nové Bránice a kolem viaduktu zpět do Ivančic.
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1181, kdy byla obec majetkem ženského premonstrátského kláštera Rosa Coeli v Dolních Kounicích. Zajímavou památkou v obci je dřevěná zvonička pocházející z 18. století. Původně stála zvonička nad sklepem, jež se při silné bouři v roce 1929 propadl. Proto byla ještě téhož roku přemístěna na vyvýšené místo pod lesem, kde ji najdeme dnes. Před místním hřbitovem stojí socha sv. Jana Nepomuckého. Dalšími dobnými památkami na území obce jsou kaple sv. Anny v dolní části obce, mramorový kříž před školou z roku 1899, boží muka z roku 1832, kříž z roku 1812 a památná lípa malolistá u hasičky.
Turistická mapa KČT 1:50 000 č.83 Okolí Brna-Ivančicko/B4-B5