Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Socha
Brtnice, dříve též Trhová Brtnice, je menší, ale půvabné město ve východní části okresu Jihlava v Kraji Vysočina. První písemná zmínka pochází z roku 1234, ale obec je pravděpodobně starší. Následně se tady nacházela křižovatka starých obchodních cest. A když tudy lidé putovali, potřebovali nějak překonat řeku Brtnici, která městem protéká. A tak mosty sehrály v její historii významnou úlohu a své kouzlu si ponechaly dodnes.
V současnosti je historické jádro městskou památkovou zónou a tudíž Brtnice ležící v nadmořské výšce 515 metrů za návštěvu určitě stojí. Kdo tudy jenom projíždí, určitě si všimne dvou zajímavých mostů. První z nich tvoří dominantu brtnického náměstí a komunikace přes něj vede k zámku a dále na Stonařov.
Tento barokní most, který se nazývá farní, je devět metrů dlouhý a pět metrů široký. Jeho jediný oblouk má rozpětí sedm metrů a vrchol mostní klenby je čtyři metry nad hladinou říčky Brtničky. Spodní část mostu je z kamenných kvádrů.
Datování soch na tomto mostě se nedochovalo a tak odborníci usuzují, že spolu s mostem pocházejí ze stejného období. Autorem barokních soch je věhlasný sochař David Lipart a tudíž by se mělo jednat o 1. čtvrtinu 18. století, kdy byly sochy zhotoveny z mušlového vápence.
Některé prameny sice uvádějí, že je autor soch neznámý, ale to určitě nebrání návštěvníkovi městečka, aby nezkusil poznávat jednotlivé světce. První socha vlevo od radnice představuje sv. Františka z Assissi, druhá znázorňuje patrně sv. Floriána, poslední sochou na této straně mostu je socha sv. Jana Nepomuckého.
Na druhé straně mostu je jistota určení pouze u prostřední sochy, sv. Rocha. U dalších dvou se názory rozcházejí. Buď se jedná o sochy moravských věrozvěstů sv. Metoděje a Cyrila nebo sochy sv. Jana Křtitele a sv. Jana Sarkandra.
Most je to sice krásný, ale je potřeba pokračovat v putování podél Brtničky. O kousek dál čeká ještě jedna lahůdka. Most pod zámkem je o něco vyzdobenější než ten na náměstí. Také o vzniku a autorství soch na tomto mostě se nezachovaly žádné přesné údaje.
Koho barokní sochy na mostě představují je ale jasné. Při pohledu ve směru od náměstí je to sv. Antonín Paduánský, sousoší Piety – Bolestná Pana Marie s Kristem v klíně, blahoslavená Juliána, řeholnice z rodu Collalto. Po pravé straně mostu je to socha sv. Juda Tadeáš, sv. Šebestián a sv. Jan Nepomucký.
Přesné datum stavby mostu není známo, ale lze jej odvodit z datace u soch, které pocházejí z let 1715 až 1718, kdy byly zhotoveny z mušlového vápence. Mostu pod zámkem neřeknou staří pamětníci jinak než „Židovský“. Je zajímavý mimo jiné tím, že má sochy osázené pouze na jednom ze dvou oblouků. Někde se uvádí, že sochy zdobí pouze „křesťanskou“ část a druhá, „židovská“ polovina mostu sochy nepotřebuje. Ale toto tvrzení nemá opodstatnění a přesný důvod tudíž není znám, ale usuzuje se, že druhý oblouk byl dostavěn později a na další sochy patrně nebyly peníze nebo se nenašel správný sochař.
Celkem je most osmnáct metrů dlouhý a pět metrů široký. Klenby byly vytvořeny z neopracovaného lomového kamene. Pozadí tomuto sochařskému skvostu tvoří samotný brtnický zámek tyčící se na kopci nad obcí, a tudíž některé pohledy na most jsou velice zajímavé a objevují se v tištěných průvodcích i na internetu. Občas lze najít označení „Moravské“ či „Brtnické Hradčany“.
Na první pohled by se mohlo zdát, že procházka po brtnických mostech by mohla být v současné době poměrně krátká, ale opak je pravdou. Dva zmíněné mosty nejsou jediné, které má městečko. Je tady například zajímavý renesanční mostní klenot, most před zámkem a další mostky či lávky. Proto má asi také městečko Brtnice most ve svém znaku.
*
Brtnici jsem návštívil,když jsem jel z Třebíče, kde se mi také moc líbilo:
- úžasná bazilika: https://www.turistika.cz/mista/trebic-a-unesco-romansko-goticka-bazilika-sv-prokopa
- město nejenom židovské: https://www.turistika.cz/mista/trebic-mesto-nejenom-zidovske
- sousoší Cyrila a Metoděje: https://www.turistika.cz/mista/trebic-sousosi-svateho-cyrila-a-metodeje
- kostel Proměnění Páně: https://www.turistika.cz/mista/trebic-kostel-promeneni-pane
- městský park Hrádek: https://www.turistika.cz/mista/trebic-hradek-a-zricenina-stredoveke-basty
- Masarykova rozhledna: https://www.turistika.cz/mista/trebic-a-masarykova-rozhledna
- židovský hřbitov: https://www.turistika.cz/mista/trebic-a-unesco-zidovsky-hrbitov
- Přední synagoga: https://www.turistika.cz/mista/trebic-a-unesco-predni-synagoga
- Zadní synagoga: https://www.turistika.cz/mista/trebic-a-unesco-zadni-synagoga-a-muzeum
- židovská čtvrť: https://www.turistika.cz/mista/trebic-a-unesco-zidovska-ctvrt
- vyhlídková věž: https://www.turistika.cz/mista/trebic-a-mestska-vyhlidkova-vez-kostela-sv-martina-z-tours
- kostel sv. Martina: https://www.turistika.cz/mista/trebic-a-kostel-sv-martina-z-tours
- příjemná kavárna v Třebíči: https://www.turistika.cz/rady/trebic-a-kavarna-a-cukrarna-za-peci
*
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: http://bubinga.blog.cz/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/