Mrazové sruby u vrcholu Příslop.
Turistické cíle • Skalní útvar
Podle mého názoru jeden z nejúchvatnějších „přístupných“ mrazových srubů na velmi strmém svahu nedaleko Starých Hamrů nad nádrží na pitnou vodu pro celé Ostravsko a okolí, nad nádrží Šance – Řečice. Přístupných z ohledu, že se zde patrně smí jít (nevím, že by se jednalo o nějaké maloplošné chráněné území, alespoň v době kdy jsem zde byl naposledy, tedy zhruba před pěti léty (plus minus) ani v době kdy tento článek píši – podzim 2020). Zde ovšem význam slova přístupnost končí, protože se tyto krásné objekty nacházejí na velmi strmém svahu. Takové svahy jsou pro Moravskoslezské Beskydy typické. Někde jsou strmější, někde méně. Pokud člověk Beskydy pozná blíž pochopí, že velmi často jsou ve skutečnosti mnohem drsnější než na první pohled vypadají. Asi i proto mi tak přirostly k srdci. Stále si zde umím najít místa klidu, které mnoho lidí nezná a dokáži tak „vypnout“ od veškerých ostatních problémů – alespoň na chvilku. Těmito jsou například právě tyto hůř přístupné oblasti, které člověka nutí k maximálnímu soustředění a na druhou stranu při určité míře opatrností jsou přístupné i pro běžné smrtelníky jako jsem já. :-) Kdy na druhou stranu mohu zažít ten krásný pocit, že se za svůj výkon nemusím stydět. Pocit úchvatné a svým způsobem drsné i krasné přírody zároveň. Kdy nad každým krokem ať už nahoru nebo dolů musím alespoň trochu přemýšlet. Z pocitu odhalování neznámého a to v případě skal nebo i jen „skalek“ není až takový problém. Ony totiž v různém úhlu pohledu, v různém osvětlení sluncem, případně v mlze, dešti nebo když je hezky, mohou vypadat úplně jinak. Inu skalní nebo kamenné útvary neomrzí.
Na nejistém svahu se jedná o poměrně nejisté (drolivé) skalní útvary, o to jsou však krásnější. I na pouhé provedení fotky si člověk musí najít jistější místo, kterých zde není mnoho i tak je třeba se alespoň jednou rukou ještě přidržovat stromu a druhou rukou „komponovat záběr“. :-) Určitě je lepší se na toto místo zajít podívat než o něm psát, protože ten pocit, když se zde dívám na hru přírody a přemýšlím jaké síly, případně čas něco tak famózního vytvořil a nevěřím svým vlastním smyslům, stojí za to. Přitom jsem mohl toto místo po spodní cestě klidně přejít bez povšimnutí.
Ale nyní jak se na toto místo můžeme dostat? Nejjednodušší je vyjít od autobusové zastávky „Staré Hamry, rozcestník Černá“ přibližně severním směrem zhruba 100 metrů a tady z asfaltové cesty odbočíme na lesní a asi po půl kilometru se po naši pravici objeví svah se suťovým předpolím. Když svůj pohled posuneme o něco výš, tak již mezi stromy uvidíme cíl tohoto článku. Teď už stačí se „jen“ dostat nahoru. Odměnou za prudké stoupání budou krásné pohledy na několik osamocených mrazových srubů umístěných v pomyslné linii kousek pod úrovni jakéhosi „hřebínku“. Samotný vrchol Příslop s nadmořskou výškou 782 m.n.m. se nachází přibližně 300 metrů severně od většího skalního útvaru. Maximální výška má být přibližně 18 metrů.
Pokud budete mít ještě energii je možné pokračovat k dalším zajímavým, ale již menším skalním útvarům v lese nad chatovou oblastí „Školeny“ mezi vrcholy s nadmořskou výškou 802 a 814 m.n.m. Pod jedním z útvarů je i malá dutina, kterou ovšem může jeskyní nazývat jen nějaký skřítek… :-) K ještě menším útvarům se můžeme dostat podél žluté turistické trasy u bezejmenného vrcholu s výškou 692 m.n.m. Pak se již po prudce klesající žluté dostaneme kolem ostře zařezaného koryta bezejmenného pravostranného přítoku nádrže Šance – Řečice dostaneme do údolí (Staré Hamry - Škola). Bylo by hříchem nezavítat k pár set metrů vzdálenému kostelu svatého Jindřicha, ale především pomníku Maryčky Magdonové u malého hřbitova ve Starých Hamrech. Z cesty nad tímto kostelem se otevírají nádherné výhledy především západním směrem. Pokud budete mít sílu „na rozdávání“ můžete se vydat táhlou, ale zajímavou cestou okolo nádrže až na železniční stanici na Ostravici. Pokud už tolik ne, tak je možné se „vrátit“ jižním směrem kolem školy na autobusovou zastávku „Staré Hamry – Most“.