Muzeum sklářství v Karolince
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
Sklářská expozice ve valašském městečku Karolinka je přístupná od roku 2014. Návštěvníky seznamuje s vývojem sklářského průmyslu v Karolince, prostřednictvím krátkého filmu ukazuje výrobu a zdobení sklenic a ukázkami užitkového i dekorativního skla umožňuje obdivovat nápaditost a zručnost minulých i současných sklářských mistrů. Součástí muzea je také galerie obrazů se sklářskou tématikou, jak ji zachytili akademičtí malíři Jiljí Hartinger, Karel Hofman a František Podešva.
Historie sklářství v Karolince se píše od roku 1861. To na východním okraji Nového Hrozenkova podnikatel Salomon Reich, který měl již s podnikáním ve sklářském průmyslu bohaté zkušenosti, začal stavět sklářskou huť. Ta byla pojmenována po jeho nevlastní matce Charlotte (Karolině) Reichové.
Provoz Karolininy huti byl zahájen 11. 9. 1862. Součástí sklárny byla huť s dvěma pecemi, dvě obytné budovy pro dělníky, dům pro vedoucího provozu, stáj a pila. Vyrábělo se zde nejprve nápojové sklo a petrolejové lampy, později také broušené sklo a nápojové sklo dekorované malbou a leptáním. Provoz ve sklárně se postupem let rozšiřoval, byla zakoupena třetí pec, vybudována nová brusírna a roku 1931 vznikla také malířská pec, která umožnila dekorovat sklo emailem a zlatem.
Vyrobené sklo se rozváželo formanskými vozy po Čechách, do Vídně, Pešti a Itálie. Když byla koncem 19. století do Vsetína zavedena železnice, jezdili formani jen do Vsetína, odkud se výrobky dále rozvážely po železnici. Od roku 1908 nebylo již služeb formanů potřeba, jelikož byla železniční trať prodloužena přes Karolininu huť až do Velkých Karlovic. To už se sklo vyváželo i do Rakouska, Halíče, Ruska či na Balkán.
Období hospodářské krize ve 30. letech dopadlo i na sklárny, když Reichové nezvládali finanční potíže a Karolinina huť tak v roce 1934 přešla pod akciovou společnost Českomoravské sklárny. Ta byla v roce 1946 znárodněna. Roku 1949 byly Karolinina huť a sklárny Květná a Vrbno pod Pradědem sloučeny do národního podniku Moravské sklárny. Téhož roku byla také od Nového Hrozenkova oddělena obec Karolinina Huť, která se o 2 roky později oficiálně přejmenovala na Karolinku a tento název přešel i na sklárny. Od roku 1988 je sklárna Karolinka součástí původně státního podniku, nyní akciové společnosti Crystalex Nový Bor. Výroba skla byla ukončena v roce 2005 a v současnosti se v Karolince sklo dovážené z Nového Boru pouze dekoruje.
Muzeum sklářství je otevřeno celý týden 9-12 a 12.30-17 h (od října do dubna pouze do 16 hodin). Aktuální výše vstupného se pohybuje od 20,- do 50,- Kč.