Loading...
Turistické cíle • Pevnost, opevnění
Na stejnojmenné ulici – tedy Rue de la Tour du Diable – najdeme jednu z mnoha zajímavých památek více než stotisícového alsaského města Mulhouse (Mylhúzy), tedy středověkou Ďáblovu věž. Tato věž na čtvercovém půdorysu vznikla již v I. čtvrtině 13. století, pravděpodobně jako součást biskupského sídla nebo alespoň na jeho místě. V polovině 14. a na počátku 15. století prošla věž částečnými přestavbami. Tehdy se také stala součástí městského opevnění. Své jméno získala věž v průběhu 15. století, kdy byla využívána jako mučírna a vězení pro budoucí oběti čarodějnických procesů.
Poté – tehdy třípatrová (její první patro se však nacházelo v úrovni dnešního chodníku) – strážní věž víceméně chátrala a teprve od roku 1798 začala být znovu využívána, tentokrát jako dělnické byty. V roce 1904 vyhořela a částečně se zřítila. Většina zbytků věže byla následně stržena, aby poté – již roku 1906 – prošla kompletní restaurací. Její původní podoba ale již zcela zachována nebyla a došlo také ke zvýšení věže. Přesto se však Ďáblova věž stala v roce 1929 francouzskou chráněnou historickou památkou.
Staré věžní dveře, které bývají nazývány „Vězení věčného ďábla“ a které pokrývají graffiti vytvořená vězni, jsou dnes vystaveny ve zdejším Historickém muzeu.
Pro mnohé strašidelná Ďáblova věž získala ve své historii jmen několik, často po občanovi města, který žil v jejím těsném sousedství nebo po některém světci. Věž tak byla známa např. jako Wisse Turm (po r. 1435), Veltin Bernhards Turm (na počátku 16. století), Sankt Bernhardsturm (Věž sv. Bernarda), nebo Sankt Veltin Turm (Věž sv. Vavřince).
Ďábla, který dal věži jméno, zde najdeme i dnes. Je pro něj jistě silně degradující, že mu chřtánem pekelným potupně prochází plechový svod dešťové vody.