Mylhúzy – žluté tramvaje (Mulhouse – tramways jaunes)
Barevný dopravní prostředek bývá nezřídka také známým symbolem města, většinou toho hlavního. Stačí připomenout červené londýnské doubledeckery i černé taxíky nebo žluté tramvaje lisabonské. Alsaské Mylhúzy se mohou pochlubit dopravním prostředkem stejným a stejně vybarveným, ovšem v podstatně modernější podobě. Aby také ne, když tyto vozy vyjely – za prezidentské účasti - do ulic poprvé v květnu roku 2006.
Pokud má někdo pocit, že jsou Mylhúzy na tramvajovou dopravu příliš malé, tak si vzpomeňte na některá česká i moravská města a současně si uvědomte, že s různými předměstími a satelity jsou Mylhózy čtvrtmilionovou destinací. Celkem zde jezdí 3 linky, které na více než 16 km tratí obslouží 29 zastávek. Denně více než 30 tramvajových souprav různé délky využije přibližně 70 000 cestujících. A když už jsme u těch čísel, tak si ještě můžeme prozradit, že rozchod kolejí je 1, 435 m a průměrná rychlost jízdy 20 km / hod. Tramvaj je však schopna dosáhnout až na hodnotu 70 km / hod.
Na závěr ještě pár doplňujících informací a zajímavostí.
Mylhúzy měly svou první tramvajovou síť již v roce 1882, ale stejně jako v mnoha jiných francouzských městech zmizela tato síť s rychle narůstajícím počtem automobilů. V Mulhouse se tramvaj „naposledy“ rozjela v roce 1957. Ropná krize a tlaky ekologů způsobily, že v roce 1998 byl zahájen projekt na obnovu tramvajových linek. První dvě byly vybudovány v letech 2003 až 2006. Díky investici ve výši téměř 250 milionů eur vzniklo 12 kilometrů trati a 24 zastávek. V roce 2009 pak byla linka č. 1 prodloužena o 1,5 km a 3 stanice. Na konci roku 2010 byla ještě zprovozněna linka č. 3, což „spolklo“ dalších 150 milionů eur.
Tramvaje v Mulhouse jsou designérským unikátem, který si vybrali sami obyvatelé města na „výstavě“, která zde v září roku 2003 proběhla. Tenkrát si také zvolili barvu vozů. Zvukovou znělku, kterou ve zdejších tramvajích slyšíme, složil Pierre Henry. Alsaské město Mulhouse se občas zviditelní tím,že některou ze svých tramvají zapůjčí do zahraničí. Díky tomu jsme v minulosti žluté tramvaje z Mylhúz mohli potkat např. v holandském Utrechtu, argentinském Buenos Aires nebo australském Melbourne. Každá z vozových souprav, která v Mulhouse jezdí, má své jméno, a to vždy podle nějakého města, obce nebo čtvrti v okrese Mulhouse.