Loading...
Není snad nikoho, kdo by alespoň z fotografií neznal pohádkové městečko ležící v Podbeskydí, jemuž se přezdívá Valašský anebo Lašský „Betlém“ a ve kterém dnes žije tři a půl tisíce obyvatel. Za svoji malebnost vděčí zástavbě, která se rozběhla vysoko do svahů okolních vršků, nejviditelnějšímu pozůstatku bývalého hradu – válcové věži Trúbě... a samozřejmě také okolní líbezné kopcovité krajině. Neodmyslitelným a nejrázovitějším prvkem zástavby je množství zachovaných roubenek, jejichž největší koncentraci je možno si prohlédnout v ulicích Horní a Dolní Bašta a v Zauličí.
Středobodem Štramberka je obdélné svažité náměstí (asi 90 x 35 m), kde bychom ale původní dřevěnice hledaly marně. I ony tady sice v minulosti stávaly (a měly dokonce i podloubí), ale kvůli častým požárům byly nahrazeny staveními zděnými, z nichž se některá dodnes pyšní barokními štíty.
Všechna ta původní roubená měšťanská stavení (bylo jich 22) měla šenkovní právo, což bylo jedním z privilegií městečka, kterýžto statut mu přiznal již markrabě Jan Jindřich. První zděné stavení zde vyrostlo roku 1779 a brzy přibyly další.
Nejničivější požár Štramberk zažil roku 1855. Hořet začalo na rynku a oheň se brzy přenesl po svahu Zámeckého vrchu až do Jaroňkovy ulice. Plameny tehdy zničily 40 domů a dvě stodoly.
Kromě horní řady budov s pěknými štíty je největší dominantou rynku věž kostela zasvěceného sv.Janu Nepomuckému, jíž nad střechami domů konkuruje z vrcholku kopce se vypínající slavná „Trúba.“
Barokní chrám byl vystavěn roku 1722, ale ta vysoká štíhlá věž jej přizdobila až začátkem dvacátého století. Interiér se může pochlubit cenným sousoším Kalvárie z roku 1660, které je umístěno nad hlavním oltářem a bylo sem přeneseno ze zrušeného kostela Povýšení sv.Kříže z vrchu Kotouče.
Nejen věž chrám začátkem minulého století oživila, byla to i výmalba interiéru, jíž zdařile odvedl malíř Jano Krohler.
Plochu náměstí dnes z větší části vyplňuje upravený parčík s novorenesanční kašnou a litinovou sochou Hygie.
V minulosti zde stával pranýř, studna a pivovar. Ten byl ale (spolu s nově přistavěnou radnicí) roku 1869 zbourán a na sídlo konšelů byla upravena budova vypínající se u bývalé Dolní brány.
V současnosti je sídlem městského úřadu.
Původní škola stála už roku 1614 vedle fary. Na proluce vzniklé shořením tří domů pak městečko naproti kostelu zbudovalo roku 1862 školu novou, která byla funkční až téměř do konce minulého století. Pak byla přestavěna na penzion a restauraci Stará škola a místní školáci navštěvují jiný vzdělávací ústav, nacházející se poblíž vstupu do Národního sadu s jeskyní Šipkou.
Do jednoho z domů z horní fronty rynku bylo umístěno Muzeum Zdeňka Buriana. Jsou zde k vidění expozice o životě a díle slavného - a v celé světě známého - „malíře pravěku“ a ilustrátora dobrodružných knih, který si odžil část svého života i tady ve Štramberku.
Na náměstí návštěvníky dále upoutají tyto objekty: restaurace a hotel Šipka, restaurace Obecní hospůdka, restaurace Měšťanský pivovar Štramberk (zdejší minipivovar nabízí světlý ležák a tmavý nefiltrovaný ležák Trubač), Ušatá kavárna s hlavní nabídkou Štramberský ušatý dort, D.M.pekárna a cukrárna, v níž se kromě jiného vyrábí proslulé „štramberské uši“ a Aqua Terra se stálou expozicí terárijní a akvarijní, kde je k vidění mnoho druhů hadů, ještěrů a tropických rybek.
Nejkrásnější a nejucelenější pohled na náměstí (ale i na celé městečko a okolí) nabídne vyhlídkový ochoz hradní věže – Trúby.