Loading...
Kdo se na hřebenovce Hrubého Jeseníku v místech kde přichází zelená TZ od Františkovy myslivny nechová jaksi podle pravidel, tedy poněkud sejde z cesty (při výstupu trošku doprava, vlastně už skoro na hřebenové pláni) narazí na několik pásů vyskládaných kamenů.
V místech mezi Jelením hřbetem na jihu a severním Velkým Májem (rozcestí Nad Malým kotlem) severně tak objeví jasné zbytky nějaké stavby. V některých zdrojích se uvádí, že by to měly být zbytky nějaké stáje. Objekt vznikl v druhé polovině 18. století a podle některých zdrojů zde měl sídlit nějaký mnich kláštera na Velehradu, který se tu staral o dobytek. Klášteru v té době patřilo panství Vízmberk (Loučná). S tím mnichem je to všelijak, podle důvěryhodnějších zdrojů objekt spravoval lesní správce Töpfer. Stavba vznikla v roce 1779 a podle všeho to byl minimálně z části zděný (kamenný) objekt. Nicméně poměrně brzy, v roce 1785 vyhořel z důvodu nepozornosti.
Podle dochovaných zpráv i stavu pozůstatku mělo jít o relativně rozsáhlý objekt s dvorem uprostřed. Celkový rozměr půdorysu se odhaduje na 24,5x18m. Stavení mělo sloužit k ustájení hospodářských zvířat při letní pastvě. Otázkou je , jaký druh dobytka sem pastevci vyháněli, nejspíše ovce a skot. Podmínky v těchto partiích hřebenovky jsou ovšem i v létě dosti krušné, tak zřejmě i díky nabytých zkušenostech za 6 let existence hospodářství nedošlo po požáru k obnovení stavby. Podílela se na tom i skutečnost že v roce 1784 došlo k zestátnění církevních statků (náboženský fond) a jeho správci měli jiné představy o hospodaření. Uvažme jen odkud sem dobytek museli přivézt (nejspíše od Koutů kolem Divoké Desné).
Z pozdější doby sice existují idylické obrázky pasoucího se dobytka v Jeseníkách. Povětšinou z oblasti kolem pradědu (Švýcárna, Ovčárna), ale i tam byla ekonomičnost provozu problematická. Výnosnější bylo tyto objekty postupně předělat pro potřeby turistiky. Pasoucí dobytek tak dnes můžeme pozorovat občas u Švýcárny, tam to má ale částečně ekologický důvod a dobytka je tu jen pár kusů. Pár oveček se vyskytuje i kolem Ovčárny, tam to má ale ryzí charakter atrakce.
Z Töpferhofu se dochoval jen pás základů, z toho je možno usoudit, že stavební materiál byl znovu použit v nižších polohách. Klidně je možné, že něco skončilo na Františkově myslivně, možná na Jelení studánce nebo až někde dole v Kosařích...