Náměšť na Hané - zřícenina středověkého hradu
Turistické cíle • Památky a muzea • Zřícenina
Obec Náměšť na Hané je dnes známá především díky zámku. Kousek od této hojně navštěvované stavby se nachází skromné zbytky hradu, který se nacházel na ostrohu nad pravým břehem potoka Šumice. Hrad stával na okraji vsi zvané Kapounov a dodnes nese tato lokalita název „Na hradě“.
Střed hradiště chránila ve velkém oblouku soustava hradních příkopů. Celé hradisko mělo obvod asi 150 metrů. O jeho vzniku se nedochovala žádná písemná zmínka. Po Náměšti se psal roku 1276 Všebor, syn Idíka ze Švábenic, který zde údajně založil hrad, jejž roku 1371 získal Půta z Holštejna. Pravděpodobně byl vybudován k ochraně biskupské náměšťského zboží, kterou olomoucký biskup Mikuláš z Rýzmburka (1388-1397) zastavil roku 1388 markraběti Joštovi.
Na počátku 15. století hrad patřil vladykům z Obory. Za husitských válek hrad obsadil Ctibor Tovačovský z Cimburka. První doložená zmínka o hradu pochází až z května 1423, když byl hrad obléhán vojskem olomouckého biskupa Jana Železného pod velením moravského zemanského hejtmana Petra Strážnického z Kravař a Václava z Dubé, coby přívrženců císaře Zikmunda. Hrad hájený husitskou posádkou vedenou Ctiborem z Cimburka však dlouho neodolal a zřejmě byl poškozen. Dne 13. května 1423 Ctibor z Cimburka kapituloval a přísahal věrnost a poslušnost Zikmundovi. Rovněž se zavázal pomáhat proti všem jeho nepřátelům. Výjimkou byl pouze jeho vlastní bratr Jan Tovačovský z Cimburka, přívrženec strany „podobojí“.
Další zmínka o hradu Náměšti pochází z let 1480 a 1482. Po ukončení válek se hrad vrátil původním vlastníkům a převzala ho Alena z Náměště, dcera Artleba z Náměště.
V průběhu 16. století však již byl hrad pravděpodobně opuštěn, protože byl poměrně malý a nepohodlný. Zanikl v průběhu česko-uherských válek. Funkci šlechtického sídla a správního střediska náměšťského panství a statku převzala tvrz na místě dnešního Dolního zámku.
Zříceniny hradu existovaly ještě v 18. století, ale jak to tak bývá, zbytky zdiva rozebraly místní obyvatelé na stavbu vlastního bydlení.
V 19. století byly v těchto místech prováděny archeologické průzkumy, při nichž byly nalezeny zbytky středověké keramiky (ze 14. až 15. století).
Do dnešních dnů ze z hradu zachovaly pouze nepatrné stopy bývalých hradních příkopů v terénu a základy věže, zdi a brány.
Dnešní archeologicky vykopané a vyčištěné zbytky hradní zříceniny se nacházejí za Kaplí Nejsvětější Trojice u Horního zámku.
http://www.hrady.cz/index.php?OID=611