Loading...
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Vyhlídka
České Švýcarsko je český nejmladší národní park. Založený byl v roce 1990 v návaznosti na sousední německý národní park Saské Švýcarsko. Název patrně pochází z 18. století, kdy sem přicházeli první poutníci, básníci i malíři. Obdivovali vysoké pískovcové skály, stolové hory i kaňony. Romantičtí krajináři z drážďanské malířské akademie přirovnali divokou zdejší krajinu ke Švýcarsku. Myšlena tím byla určitě celá tato kouzelná oblast na území Česka i Německa. Krajina se totiž rozkládá bez ohledu na geopolitické problémy. Byla tady dříve než lidé a tudíž ji takové malichernosti nezajímají. Krajina své dějiny počítá v milionech let, proto si může dovolit pro člověka nevídaný luxus – být bez hranic.
Jedním z velmi zajímavých míst v národním parku je Rudolfův kámen nazývaný též Ostroh. Dole pod skalou je rozcestník, který sděluje, že k cíli je to „pouze“ 100 metrů. Šipka je sice doleva, ale spíše by měla být nahoru. Že se nejedná o „procházku po kolonádě“, potvrzuje také upozornění „náročný výstup“. Člověk se trochu zapotí, po cestě musí totiž zdolat nějaké schody, umělé stupy a také žebřík. Trochu exponované to je, ale dá se to zvládnout. Odměnou jsou opět zajímavé výhledy. Myslím, že se jedná o půvabné a svým způsobem jedinečné místo.
Rudolfův kámen (německy Rudolfstein) zvaný a na mapách označovaný také Ostroh je vysoký pískovcový kopec v nadmořské výšce 484 metrů. Po zdolání vrcholu Knížetem Rudolfem Kinským, majitelem panství Česká Kamenice, byla skála přejmenována z Vysokého kamene (Hohestein) na Rudolfův kámen. Později zde nechali vybudovat dřevěný přístřešek. Na skále je nápadné zbarvení některých ploch. Jedná se patrně o proželeznění, které zde vytváří zajímavé výkvěty. Zajímavé jsou také (ne pouze zde se nacházející) zakrslé stromky – borovice, břízy, které jako by někdo upravil do podoby bonsají.
Auto lze zaparkovat v obci Jetřichovice nedaleko od bývalého objektu zotavovny. Odtud vede červeně značená cesta (součást Evropské dálkové trasy E3) převážně do mírného stoupání, které občas vystřídá prudší převýšení. Postupně mine Mariinu skálu a Vilemíninu stěnu.
Aby se nemusel poutník vracet stejnou cestou, může z Rudolfova kamene dále pokračovat po naučné stezce Jetřichovickými skalami okolo Pohovky, odkud je to kousek do Jetřichovic po zelené turistické trase. Tato cesta může být také pojata jako přístupová pro případ, že nemá člověk dostatek času nebo sil, jelikož je kratší.
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/