Návštěva Mnichova kamene
Turistické cíle • Skalní útvar
Při čtení článku o „kameni“ na Turistice, jehož autorem je známý šumperský putovník s nickem Bobcart (a hlavně nad obrázky skal), jsem zaslinil jak Pavlovův čokl a samozřejmě jsem si jeho návštěvu na naší dovolence nechtěl nechat v nijakém případě ujít. Žádné maňána anebo hasta La vista, baby, ale přesně podle hesla Co můžeš udělat dnes, neodkládej na dny příští!
Manželku jsem nechal zaslouženě odpočívat v sedle na lavičce u zastavení křížové cesty a já jako dravý sokol (byť už, pravda, trochu vypelichaný) zamířil ku Mnichovu kameni, který se ukrýval ve výrazném zalesněném hrbu pod hlavním svahem Biskupské kupy, ale byl jen asi 400 m vzdálen.
Článek ani fotografie nelhaly, jen mne trošínku zklamala rozloha vlastního nejvýraznějšího skalního hřebene. Ta totiž dosahovala jen několika desítek metrů a výše ani jedné té desítky. Ale co je malé, bývá většinou (krom blech a jiných breberek) také milé: skalní hřbítek je totiž černý a ž černošedý, divoce rozeklaný a díky jeho bizarním tvarům zdáli opravdu vypadá jak zástup k turistickému chodníčku se sklánějících bytostí v kápích – mnichů!
Při detailním pohledu na skalní stěnu navíc zaujme spousta nádherných vrás (některé i překocené), které provrásňovaly fylitické břidlice Mnichova kamene v období prevariského paleozoika a krystalinika po několik generací.
Nevím, jaký názor měla při pohledu na skály čočka mého fotoaparátu, ale já byl s návštěvou místa maximálně spokojen...