Loading...

Neapol – Nový Hrad (Castel Nuovo nebo Maschio Angioino)

Turistické cíle Památky a muzea Hrad

Nový hrad je jedním ze symbolů Neapole, hlavního města jihoitalského regionu Kampánie. Jedná se v podstatě o středověkou pevnost, postavenou z podnětu francouzského panovníka Karla I. z Anjou po jeho vítězství nad Švédy. Stavba hradu probíhala postupně v průběhu 13. – 15. století a pevnost tak ve své podobě spojuje francouzskou gotiku s italsko-španělskou renesancí

Ve své době byl hrad sídlem Neapolských králů (Neapolské království existovalo v období 1282 –1816 a většinou bylo „jablkem svárů“ mezi Francií a Aragonskem), později španělskou pevností a dnes se zde nacházejí, mimo jiné, různá muzea, dějinné ústavy a nadační společnosti.

Prvotní stavba pevnosti v podobě gotického hradu francouzských panovníků proběhla, dle projektu francouzského architekta Pierra de Choule, v letech 1279 – 1282, neobýván však zůstal až do roku 1285, tzn., že Karel I. zde nikdy nebydlel. Centrem historického města i dějinných událostí se tak hrad stává až za vlády jeho syna, Neapolského krále Karla II. z Anjou. Po roce 1309, tedy již za vlády krále Roberta je hrad rozšířen a prochází různými úpravami, které mu mají dodat zejména zdobnost. Současně se stává centrem kultury i mecenášství různých druhů umění.

Při válkách s maďarským králem Ludvíkem Velkým je hrad silně poškozen a dochází k jeho rekonstrukci.

V I. polovině 15. století zde končí vláda Kapetovců z Anjou a na trůn nastupují kastilští Trastámarové. Prvním z nich je Alfons V. Aragonský, za jehož vlády dochází ke stavbě nádherného vstupního Vítězného oblouku v úzkém prostoru mezi dvěma válcovými věžemi.

Další významnou a v Neapoli vládnoucí dynastií byli až Habsburkové (doba jejich vlády se datuje do období 1516 –1700 a 1720 – 1734) a poté Bourboni (1700 – 1713, 1735 – 1861).

Hrad Ceatel Nuovo má nepravidelný lichoběžníkový půdorys a je ohraničen pěti obrannými válcovými baštami. Část hradeb je navíc chráněna mořem a část vodním příkopem. V každé z těchto věží se nachází vnitřní schodiště.

Hlavním klenotem hradu je ovšem, již zmíněný, 35 m vysoký triumfální oblouk, vybudovaný v letech 1453 – 1479 po vzoru římských Vítězných oblouků, mezi dvěmi věžemí, nazývanými Střední a Obranná. Tento mramorový skvost je dílem Luziana nebo Francesca Laurany a zdobí jej sochy Guillema Sagrery, Ganiniho nebo Isaia da Pisa. Pro svého otce Alfonse V. Aragonského jej nechal postavit jeho syn Ferrante. Jedná se o dílo natolik významné, že jej významně zmiňují i „Dějiny umění“ od Pijoana. Tento, tzv. Alfonsův, oblouk španělského stylu s vysokým reliéfem zobrazuje zejména králův triumfální vjezd do Neapole. Oslavuje nejen jeho věhlas, úspěchy a vítězství, ale také panovníka samotného, jako státníka i osvíceného člověka. Na oblouku se nacházejí korintské i iónské sloupy, reliéfy zobrazující příbuzné panovníka i jeho socha. K vidění zde jsou rovněž sochy Ctností nebo sv. Michala.

Celou tehdejší rekonstrukci pevnosti řídil architekt Guillem Sagrera z Mallorcy, známý stavitel gotických objektů v Katalánii. Jedná se zde tedy o nádherný španělský dekorativní prvek francouzské pevniostní architektury na italském území.

Hrad v průběhu své existence hostil ve svých zdech mnoho významných osobností. Jmenovat lze například básníka a spisovatele Francesca Petrarcu, renesančního básníka Giovanniho Boccaccia, gotického malíře Giotta nebo papeže Bonifáce VIII.

Maschio Angioino neboli Castel Nuovo nabízí i další zajímavosti. Sál baronů, jednotlivé věže, palácová Palatinská kaple (Capelle Palatine, poškozena při zemětřesení v roce 1456, poté obnovena)), kryté lodžie, vnitřní nádvoří s kostely, renesanční reliéfy (Andrea Aquila a Francesco Laurana), nástěnné malby a fresky, věznice, zbrojnice, Městské muzeum nebo knihovna patří mezi ně. Při restaurátorských pracech byly na nádvoří objeveny i významné nálezy z římského období, včetně pohřebiště.

Neapolský hrad je nepřehlédnutelnou dominantou náměstí Piazza Minicipio, současně však každému učaruje svou polohou – obklopen Tyrhénským mořem a přístavem, pod majestátně shlížející sopkou Vesuv

Poslední aktualizace: 1.12.2012
Neapol – Nový Hrad (Castel Nuovo nebo Maschio Angioino) na mapě
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Neapol – Nový Hrad (Castel Nuovo nebo Maschio Angioino)

Neapol (Napoli) - letem světem  -  ITÁLIE
Neapol (Napoli) - letem světem - ITÁLIE
Rady a tipy
NEAPOL Když se vysloví NEAPOL,  spojím si ji s větičkou  „Vidět…
2.6km
více »
Neapol
Neapol
Cestopisy
Neapol má více než milión obyvatel (s aglomerací přes 3 milióny) a…
2.8km
více »
Neapol - kostel svatého Řehoře Arménského
Neapol - kostel svatého Řehoře Arménského
Kostel
Kostel svatého Řehoře Arménského (Chiesa di San Gregorio Armeno) s přilehlým klášterním komplexem patří k nejvýznamějším barokním…
2.9km
více »
Neapolský dóm sv. Gennara
Neapolský dóm sv. Gennara
Kostel
Neapolský dóm sv. Gennara je největším kostelem v celém italském městě…
3km
více »
Neapol - obelisk svatého Januária
Neapol - obelisk svatého Januária
Socha
Barokní obelisk svatého Januária na náměstí Sista Riario Sforza, malém prostoru mezi Neapolskou katedrálou a muzeem Pio Monte della…
3km
více »
Neapol - kostel Gesù Nuovo
Neapol - kostel Gesù Nuovo
Kostel
Kostel Gesù Nuovo se nachází na stejnojmenném náměstí na západním okraji historického centra Neapole. Vystavěn byl jezuity v letech…
3.1km
více »
Neapol - hrad sv. Eliáše
Neapol - hrad sv. Eliáše
Hrad
Hrad sv. Eliáše (castel Sant´Elmo) leží na neapolském pahorku Vomero. Byl…
3.6km
více »
Neapol - Castel Nuovo
Neapol - Castel Nuovo
Hrad
Na náměstí Piazza Municipio se najednou vynoří ohromná pevnost. Byla…
4.3km
více »
Herculaneum - Ercolano
Herculaneum - Ercolano
Město
Herculaneum, italský název je Ercolano, je jedním ze starověkých měst,…
6.3km
více »
Herculaneum
Herculaneum
Trosky
Herculaneum bylo starověké římské město zničené výbuchem sopky Ve…
6.7km
více »
zavřít reklamu