Pompeje - archeologický komplex
Kam a jak jedeme?
Přijeli jsme zde autobusem. Blízko u vchodu do archelogické lokality se nachází vlaková zastávka ze Sorrenta do Neapole.
Za čím jedeme?
Pompeje bývaly slavným a bohatým římským městem, které bylo pohřbené popelem.
Pompeje založili domorodí Oskové v 7.stol. před n.l. na lávovém pahorku přibližně 40m nad mořem. Dříve, než je ovládl Řím, byly Pompeje italické.
Ještě se pracovalo na obnově města po zemětřesení z roku 62 n.l., když se 24. srpna roku 79 n.l. náhle probudila sopka Vesuv a zasypala velkou část okolí uragánem popílku,zatímco se proudy lávy a bahna vylévaly z kráteru a stékaly po bocích vulkánu. Silná erupce byla tak náhlá a nečekaná, že překvapila lidi žijící pod Vesuvem zcela nepřipravené. Pompeje zůstaly po této tragédii pohřbeny pod vrstvou popílku vysokou přes 6 metrů. Spolu s Pompejemi byla zničena města Herculaneum, Stabie, Oplontis a Boscoreale.
Do archeologického komplexu Pompejí se vstupuje branou Porta Marina. Zde chodíte po římské kamenné dlažbě staré více než 2000 let. Procházíte z domu do domu, navštěvujete divadlo, lázně, Obchody a další místa, která sloužila lidem starověku, a můžete si zcela názorně udělat představu, jak vypadalo město tehdejší doby. Zachovalo se zde obrovské množství uměleckých děl, soch, reliéfů, maleb, fresek a mozaik.
V pravo od vstupní brány stál Venušin chrám. Dále zde stojí Bazilika, která sloužila jako důležité centrum ekonomického života Pompejí. Pokud budete dále pokračovat ulicí Strada della Marina, dojdete k domu Romula a Rema (bájných zakladatelů Říma) a minete honosný chrám boha Apollona, který byl prvním patronem města. Další zastávkou je bezpochyby pompejské forum – jakési centrální náměstí, na němž se odehrávaly veškeré politické záležitosti města. Původně stávalo v jeho středu, ale kvůli nové zástavbě se jeho poloha o něco vychýlila. Je prakticky celé obklopeno sochami, důležitými domy a vilami, v nichž žili zasloužilí občané města. Procházeli jsme se také kolem chrámu bohyně Fortuny a chrámu bohyně Isis, navštívili jsme Stabijské lázně. Prohlídku jsme ukončili procházkou ve Velkém divadle.
Pompeje tak jako jiná římská města mají pravidelnou síť silnic s pravoúhlými křižovatkami. Archeologové rozdělili město na devět čtvrtí. Každá čtvrť se dělí na insulae, což odpovídá dnešním blokům. Někdy se jedná o jedinou rezidenci nebo veřejnou budovu, ale v mnoha případech se jedná o blok dvou i tří oddělených domů s vlastním vchodem, z nichž každý byl očislován. Každá pompejská stavba je proto označena dvěma nebo třemi číslicemi. První číslo, číslo regione, je psáno římskymi číslicemi, ostatní arabskými číslicemi.
V roce 1997 byly Pompeje zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Svačiny jsme měli v batohu. V Neapoli jsme si koupili zmrzlinu, je zde opravdu výborná.
Ubytovali jsme se v bungalowech v Říme, ale všude v okolí je spoustu hotelů k ubytování.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Před návštěvou Pompejí jsme chtěli absolvovat výšlap na sopku Vesuv, ale bylo oblačno, mlhavo a chýlilo se k bouřce, tudíš jsme neviděli vůbec nic na metr daleko. To byla velká škoda, za pěkného počasí je zde krásný výhled na Neapolský záliv. V Pompejích bylo nádherně, je to rozsáhlé město, proto jsme ho nestihli projít celé, což je velká škoda, je to velmi zajímavé město.
Ostatní informace
Cena vtupenky: 11EUR
V ceně vstupného je k dispozici mapa Pompejí v angličtině (na vyžádání).
Je dobré si na prohlídku vymezi větší časový prostor, město je velmi rozsáhlé