Loading...
Na tomto „plácku“ najdou obdivovatelé historických památek téměř vše, co v hanáckých Nezamyslicích stojí za pozornost. A není toho rozhodně málo. Vidět zde totiž můžeme zámek, který býval i klášterem, kostel s farou a příslušejícími hospodářskými budovami, rozsáhlý soubor barokních skulptur nebo jediný zdejší dům, který bývá označován jako secesní. A kdo by hledal poctivě, jistě by našel i něco dalšího.
Hlavními dominantami náměstí (které je spíše než náměstím v klasickém slova smyslu spíše rozvětvenou ulicí s církevním a šlechtickým areálem) – a současně i nejvýznamnějšími památkami Nezamyslic – jsou zdejší zámek z roku 1764, který se o století později stal klášterem a v současnosti sociálním ústavem, a kostel z roku 1701, který byl do současné podoby doupraven na počátku století minulého. Zámek je navíc s kostelem sv. Václava přímo propojen.
Na východní straně náměstí pak můžeme vidět samostatně stojící patrovou budovu zdejší fary. Jedná se o hodnotný barokní objekt z konce 18. století, který charakterizuje půdorys ve tvaru písmene L, valbová mansardová střecha a symetrické průčelí s pěticí okenních os. Církevní areál na náměstí ještě doplňují hospodářská budova, zděná stodola a ohradní zeď s bránou. Tyto stavby pocházejí z přelomu 18. a 19. století.
Samostatnou kapitolou jsou pak kamenné skulptury na náměstí. Jedná se zejména o dvojici barokních soch sv. Floriána a sv. Judy Tadeáše z roku 1772, které vytvořil rakouský sochař Jan Michael Scherhauf, a barokní sochu sv. Jana Nepomuckého od neznámého autora, která pochází z počátku 18. století. Tyto sochy doplňují kamenosochařské práce z konce 19. století (Panna Marie, Krucifix). Jediným artefaktem, který se nenachází před průčelím kostela, je Pieta. Jedná se o zajímavé – a poměrně neobvyklé - provedení tohoto sousoší, umístěné v obloukovém výklenku. Vytvořil je neznámý autor a nachází se mezi kostelem sv. Václava a farou.
Zmíněný rodinný dům se secesními prvky na fasádě je pak už jen nečekaným bonusem navíc.