Nové Mlýny – Dva památné duby
Turistické cíle • Památný strom
Prostor vodáckého tábořiště a vodácké hospody Stodola u Nových Mlýnů v oblasti Litovelského Pomoraví je ohraničen na západě tokem Moravy, na východě nízkým a strmým svahem se stromovým porostem. Jednotlivé stromy relativně sjednocuje podobný vzrůst, přesto mezi nimi poněkud vyniká dvojice dubů. Při bližším ohledání zjistíme, že na nich najdeme tabulku označující zvýšenou pozornost, protože jde o stromy významné a chráněné.
Druhově jsou oba označeny jako Dub letní (Quercus robur L.). Ačkoliv jsou zřejmě ne zcela shodného stáří (rozdíl bude ale malý), ochrany se dočkaly stromy společně od r. 2000. O něco větší je jižněji umístěný strom i kterého se udává obvod kmene asi 495 cm, výška 29 m se dočkal pořadového čísla I. O něco severněji (cca 50 m) strom s č. II. měl naměřené hodnoty o něco skromnější, 460 cm kmen, 28 m výška, koruna šíře 25 m. Zatímco strom I. má zřejmě zhoršený zdravotní stav, ten druhý má stav dobrý.
Výskyt dubů v Litovelském Pomoraví je celkem hojný, vždyť i blízkému lesu v této části CHKO se říká Doubrava. Duby mají rády celkem vlhčí a teplejší klima, pak se jim daří i v dlouhověkosti (i 2000 let).
U Novomlýnských dubů není odhadnut věk, podle podobných jedinců by s mohl přibližovat kolem číslovky 300. Dub, resp. Jeho části mají mnohé využití. Kůra se může použít jako základ pr léčení kožního onemocnění. Tvrdé dřevo má využití jako konstrukční materiál (železniční pražce, mlýnská kola, nábytek. Dubové sudy se užíval k uskladnění piva, vína nebo whisky.
Pro některé národy (hlavně germánské) jde i stromy národní.