Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kříž
Jeden z přibližně tří desítek smírčích křížů olomouckého okresu najdete také nedaleko osady Nové Mlýny. Jedná se o kříž v mnohém atypický, ale současně jej s jeho dalšími kamennými kolegy hodně spojuje. Například to, že je již od roku 1958 řazen mezi chráněné Kulturní památky ČR nebo to, že je připomínkou dávného zločinu. Jakého, to se dnes už asi nedozvíme. Podle reliéfní výzdoby tohoto kamenného artefaktu však můžeme alespoň usuzovat, že v hlavních rolích zde vystupovala nějaké Maria (jestli Panna nebo dívka padlá netuším) a meč.
Oficiální informační prameny uvádějí výšku kříže nebo křížového kamene 86 centimetrů, šířku 50 cm a tloušťku 27 cm. Když jsem novomlýnský smírčí kříž při své objevné výpravě přeměřil, dospěl jsem k hodnotám 84, 60 a 24. Běžně se uvádí čelní rytina meče a nápis Maria (M je dnes již nečitelné), které doplňují písmena HL na zadní straně. Já zde ještě našel nápis LPW a rytinu kříže. Kříž byl poprvé zdokumentován již v roce 1885, ale s tehdejším autorem panem Havelkou již svůj nález asi konzultovat nebudu.
Velmi zajímavý kamenný kříž se nachází vedle lesní – převážně asfaltové - Královecké cesty, nedaleko silnice spojující Moravičany s Novými Zámky a Litovlí. Můžete jej snadno přehlédnout, protože původně stával viditelně jako solitér, dnes mu dělá blízkého souseda pletivový plot lesní obory. V každém případě se při cestě od Nových Mlýnů musíte dívat vlevo, zejména tam, kde se horší povrch lesní cesty mění v kvalitnější asfalt.
A ještě malé vysvětlení k názvu článku a umístění kříže. Kříž leží u malé osady Nové Mlýny, téměř na hranici olomouckého a šumperského okresu. Tato minivíska, poprvé písemně zmiňovaná v roce 1371, je dnes součástí obce Řimice, o kterých se poprvé psalo až o 16 let později. No a Řimice jsou od roku 1976 součástí „arboretové“ Bílé Lhoty, popsané poprvé v roce 1350.