Nový Hrádek - zřícenina hradu v Podyjí
Turistické cíle • Památky a muzea • Zřícenina
Zajímavá stavba tzv. „dvojhradu“, nalézající se nedaleko jihomoravského Lukova, „přežila ve skvělé kondici“ až do dnešních dnů možná jen proto, že se po převratu v roce 1948 stala součástí hraniční linie s tou nejprohnilejší částí světa, tedy kapitalisticko-imperialistickým Rakouskem (přitom je zajímavé, že sovětská armáda odešla z Rakouska až v roce 1955 a od té doby to byla neutrální země ...). V té době do ní měli přístup jen pohraničníci, jejich zbraně a kádrově prověření psi. Tehdy byl však hrad také – úmyslně – částečně poškozen (stržení střechy, zničení prostor, ve kterých by se mohl ukrývat nějaký všehoschopný diverzant nebo socialismu ostudu páchající emigrant).
Původně lovecký hrádek, pocházející z poloviny 14. století (tehdy stál na území markraběte Jana Jindřicha, ale již v roce 1420 byl v držení rakouské šlechty), je tvořen – jak již bylo naznačeno - dvěma hrady. Starší, původní, gotickou částí a tzv. předním hradem, který vznikal postupně až od II. poloviny 15. století a nese již ve své podobě četně prvky renesance. V roce 1645 byl hrad dobyt, vydrancován a částečně i pobořen švédskými vojsky a od té doby je původní část zříceninou, novější přední hrad zůstává „v provozu“ jako letní lovecké sídlo. V roce 1824 je v areálu hradu zřízena - z pochopitelných důvodů - dnes již neexistující hájovna.
Stavebně se jedná o ojedinělý fortifikační prvek s dvojitým oválem plášťové zdi. Pozoruhodný je také systém cisteren na vodu, vytesaných ve skále. Mnozí návštěvníci jistě ocení polohu hradu, který se nachází v jedné z nejmalebnějších částí republiky, tedy v Podyjí (ale ne každý se s tímto názorem, samozřejmě, musí ztotožnit). Jako u většiny zřícenin v této oblasti je i vstup Na Nový Hrádek zpoplatněn.
Tímto jsem shrnul základní „povinné“ informace a závěrem (delším) přidám pro případné zájemce pár dalších informací o historii hradu, jeho stavebním vývoji, programu prohlídky a nezanedbatelných údajích o cenových relacích, které v případě návštěvy Nového Hrádku zatíží - či spíše odlehčí - Vaše peněženky.
Poměrně rozlehlý hrad Nový Hrádek má dvě jádra. Starší jihovýchodní, tzv. zadní hrad, postavený markrabětem Janem Jindřichem, je stavbou s plášťovou zdí, ve které nejsou žádné otvory kromě vstupu a jednoho arkýře. Pozoruhodné je zdvojení hradeb, mezi kterými býval úzký parkán. V severovýchodní části oválného nádvoří se nacházel malý podsklepený dvouprostorový palác. U něj byly zřízeny dvě cisterny na vodu, třetí se nachází v parkánu, který toto jádro obklopuje. Na palác navazoval na východě menší objekt, patrně kuchyně, a z jihu předhradí z počátku 15. století. Nové renesanční jádro, tzv. přední hrad, s mohutnou okrouhlou baštou se nachází na severovýchodě. Bašta původně sloužila jako předsunuté opevnění, později došlo k jejímu zazdění a vzniku uzavřeného nádvoří. K novému jádru přiléhá na severu úzký příhrádek s první bránou, ke které vede Kamenný most. Nacházejí se zde také zbytky mohutné bašty s klíčovými střílnami. Hradby, propojující obě jádra, ohraničují prostorné nádvoří. Z horní části paláce vznikla „vyhlídková terasa“, umožňující pohled do překrásné přírody NP Podyjí.
Historie hradu je – alespoň dle internetových stránek této památky – rozdělena do několika etap. V kostce probíhala historie hradu asi takto: Založení zeměpanského hradu (II. polovina 14. století), panské sídlo za Eitzingerů (1420 – 1516), postupný zánik vojenského významu hradu (1516 – 1799), Polské období (1799 – 1925), nové osudy zříceniny (1925 – 1989) a současnost.
V rámci prohlídky této národní kulturní památky můžete shlédnout unikátně dochovaný hradební systém staršího hradu ze 14. století s dvojitým, do sebe vloženým, prstencem oválných hradeb, pozdějším předhradím a opevněným suchým příkopem. Poté přijde na řadu mladší trojpodlažní hrad z 15. století s mohutnou věží, skalními místnostmi a miniaturním nádvoří. A na závěr Vás čeká již zmíněná vyhlídka do dyjského kaňonu.
V roce 2012 byla výše plného vstupného 50,- Kč (snížené pro děti od 6 do 15 let, studenty do 26 let, seniory od 65 let a držitele všech možných i nemožných osvědčení a průkazů je za 30 Kč,-). Některé výjimky sem mohou vniknout i bezplatně, připlácí se naopak za cizojazyčnou prohlídku (100 %), za prohlídku po návštěvní době (100 %) a za prohlídku v období mimo sezónu (200 %).