Loading...
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Rezervace
Šedá či hnědá smrdící bahna, malé bahenní sopky, bublající prameny, minimum odolného rostlinstva a sto tváří pustiny… Ano, taktový je Island! Slyšeli jste ale o tom, že „malý český Island“ máme i v České republice? Ráda Vám tedy představím národní přírodní památku (NPR) Soos…
NPR Soos (vyhlášena roku 1964) se nachází na Chebské pánvi v západních Čechách a spadá do území města Skalná, ovšem spravuje ji muzeum Františkových Lázní. K tomuto unikátnímu území o rozloze 221 ha se dostanete velmi snadno, můžete dojet autem přímo před Muzeum Fr. Lázní (zde je parkování zdarma), kde začíná Naučná stezka pro NPR Soos, anebo sem můžete dojít pěšky či dojet na kole po červeně značené cestě z Františkových Lázní, která je dlouhá asi 5,5 km.
Slovo Soos pochází z egerlandského (tj. chebsko-německého) nářečí a znamená to „močál“.
Tuto neobvyklou památku si můžete projít POUZE po okružní Naučné stezce, která je dlouhá 1,2km. Většinou ji tvoří dřevěné chodníčky mezi močály a rašeliništi. Mimo chodníčky je vstup zakázán, proto je nutné hlídat své děti a zvířatům je tam snad i vstup zakázán (ale tím si nejsem jista).
Tento unikátní přírodní útvar je významný především pro svou rozmanitost – vyvěrající minerální vody, geologické útvary, mnohá rašeliniště, slatiniště a unikátní naleziště křemeliny – jediné v Evropě (Pozn.: Křemelina vzniká rozpadem schránek rozsivek – hnědých řas s dvojdílnou křemičitou schránkou.), spousty specifických ekosystémů (specifické živočišné a rostlinné druhy žijící právě v okolí mokřadů) a dalšími přírodními zajímavostmi…
Velmi známým místem je Císařský pramen, odkud vyvěrá studená, středně mineralizovaná železitá kyselka o teplotě mezi 14 a 18 stupni. Tento pramen je nejteplejším vývěrem v celé Chebské pánvi.
Otevírací dobu a cenu vstupného najdete zde: http://www.rezervace-soos.cz/cz/oteviraci-doba-a-vstupne-soos
Udělala jsem malou anketu přes Facebook a výsledek je zřejmý. Drtivá většina dotázaných netuší, že něco takové existuje, ale pěti lidem, kteří tamní oblast navštívili, a odchytila jsem je v daný čas, se tam velmi líbilo. Jejich reakce si přečtěte sami:
Pavel V.: „Pocity? No celkově super, ty bahenní sopky, probublávání, úzký dřevěný chodníčky… Byl jsem tam již nějaký ten rok zpátky, mám fotky na diapozitivech, ale stoji to za to! Určitě doporučuji všem se jet juknout na bahenní sopku v SOOSu! “
Katka O.: „Soos je velmi zajímavé místo, rozhodně stojí za projití a nafocení!!! Byla jsem unešená a snad se tam ještě někdy podívám…“
Tomáš K.: „NPR Soos mohu z osobní zkušenosti porovnat s Islandem a musím říct, že jsou si velmi podobné! Zatímco Island má všechny své přírodní krásy na rozloze 1036 ha, Soos jich drtivou většinu pojme na 221 ha. Je to tam krásné, rozhodně všem doporučuji toto místo navštívit, i když Island je Island… Soby ani tuleně v Soosu nepotkáte J“
Michal H.: „Byl jsem tam s rodinou asi před šest (možná sedmi) lety, ale bylo to fajn. Jen jsme tam byli v době sucha, takže jsme si moc neužili efektu "bublající" vody v místě vývěru podzemních plynů ani v místech několika vodních pramenů. Ani květena v místech, kde mohla kvést, bohužel díky suchu nevegetovala. Ale i tak ta návštěva stála za to, je to zajímavé místo, kam se chci ještě někdy podívat.“
Terka P.: „Ano, byla jsem tam před pár lety, je to moc zajímavý a v Čechách ojedinělý, ale byla jsem tam i letos v květnu, kdy bylo sucho, takže to tam tehdy málo bublalo :)“
Prošli jste si Naučnou stezku po dřevěných chodníčcích, udělali pěkné fotografie a nevíte, kam dál své kroky směřovat?
Možností máte několik…
Tak hurá do západních Čech na prima výlet třeba s rodinou!