O kapli sv. Prokopa v Sudkově
Sudkov vždy býval spíše menší zemědělsky orientovanou obcí. Doba vzniku vesnice je kladena do počátku 13. století v souvislosti kolonizace severní Moravy, poloha v nivě dolního toku Desné už přinášela naději na slušný výnos přilehlých polností, ačkoliv se muselo počítat zejména v jarních měsících s větším průtokem Desné v souvislosti s jarním táním v blízkých Jeseníkách. První zmínka o vsi je ale až z poloviny 14. století. Většího rozvoje dosáhl Sudkov až v 19. století s výstavbou textilního závodu jižní části obce u zdejšího rybníka. Právě přítomnost větší rybniční soustavy kolem vesnice bránila i přílivu více osadníků, až její zánik, resp. Redukce umožnila větší rozvoj vesnice. Hrála v tom roli i blízkost železniční tratě ze Zábřeha do Šumperka.
O duchovní potřeby v obci bylo po většinu času postaráno v nedalekém Postřelmově a to od narození až do smrti, protože křty i poslední pomazání vždy prováděl farář z tamní farnosti, což v podstatě platí dodnes, sudkovský hřbitov vznikl až v r. 1925.
Byla-li v Sudkově nějaká starší modlitebna zprávy mlčí, ale jednu kapličku v Sudkově najdeme u cesty při příjezdu z Dolních Studének.
Větší svatostánek byl postaven v r. 1795, šlo o kapli poblíž středu obce s trojbokým závěrem. Dobou vzniku bychom duchovní místo mohli zařadit do období klasicismu, ale ve vesnických stavbách se asi tolik na stylovou čistotu nehledělo. Kaple stojí doposud, byť je začleněna do většího objektu skorokostela, tedy o poznání větší kaple, která vznikla přístavbou v r. 1935. Ta vznikla přičiněním místních obyvatel, se jmenováním manželů Vénosových a Kašparových, ale přispěli i další obyvatelé. Z původní kaple je tedy presbytář, dostavba přidal obdélníkovou loď s plochým stropem, který kryje i kněžiště. Nad hlavním vstupem přibyla i věž se zvony.
Pohledově je kaple celkem jednoduchou stavbou. Vnější fasády jsou členěny jednoduchými lesénami, z ulice je sice hlavní vstup, používaný ale jen výjimečně, obvykle se vstupuje bočním vchodem. Poněkud nestylové obložení kabřincem v průčelí chrání stavbu před silničním provozem, zejména po dešti.
Jak je stavba jednoduchá zvenku, platí to celkem o interiéru. Vnitřní omítky jsou hladké, jen prostor mezi obdélníkovými okny s půlkruhovým zakončením jsou členěny náznaky hranolových polosloupů. Strop je ozdoben obdélníkovou štukovou linkou s kruhovými nárožími a tmavší malbou.
Hlavní oltář tvoří historizující schránky na liturgické předměty s vrcholovým baldachýnem se sochou Ježíše Krista s planoucím srdcem. Po stěnách presbytáře jsou dvě „freskové“ malby patronů české země, sv. Prokopa a sv. Václava.
Nad vstupem do kostel je malá zpěvácká tribuna s harmoniem. Další výzdobu tvoří sošky různých světců, křížová cesta je keramická. Lavice pro věřící jsou moderní.
Poslední velká oprava proběhla v r. 2016, kaple byla zasažena i vyplavením při povodni 1997.
V roce 2016 si sudkovští opravili i vedlejší budovu obecního úřadu a i při zběžnějším pohledu se divák nemůže zbavit dojmu, že fasádní barvy jim zbyly, jestli z kaple nebo úřadu si můžete vybrat.