Loading...
Při nedávných toulkách Brnem jsem se rozhlížel a fotografoval. V případě funkcionalismu nemusí být člověk architektem, aby poznal tento styl na první pohled – rovné střechy, čisté geometrické linie ve fasádě, více světla do interiéru, prostě forma sledovala funkčnost objektu. A to tak, že dokonale.
Funkcionalismus byl jako architektonický směr definovaný ve 20. letech 20. století. Dalo by se tedy s nadsázkou říct, že si ho Brno objednalo. Po vzniku samostatného Československa se stalo Brno správním centrem Moravy a současně došlo k přičlenění okolních obcí k historické části. Druhé největší město republiky bylo na světě. Začalo se stavět a budovat. Brno přitahovalo renovované i mladé architekty. Funkcionalismus našel ve městě široké uplatnění snad u všech typů i velikostí budov – rodinných i bytových domů, škol, úřadů, bank, obchodních domů či kaváren.
Kavárna ERA, Zemědělská ulice
Trochu stranou od centra na mě v Zemědělské ulici dýchla nečekaně noblesa první republiky. Kde se vzal, tu se vzal, přede mnou se objevil obytný dům s kavárnou, který navrhl pro Josefa Špunara architekt Josef Kranz. Také v tomto případě upoutají na první pohled tvary a barvy. Průčelí kavárny ERA je zajímavě členěno několika typy oken, která dávají tušit funkci místnosti v interiéru.
Dům postavili v letech 1928-1929 a do znárodnění sloužil svému účelu. Poté udělali z kavárny pivnici a následně dostala na starost objekt vysoká škola zemědělská. V současnosti je objekt po rekonstrukci opět otevřen jako kavárna.
*
O mým dojmem z návštěvy Brna a okolí jsem již něco napsal:
Vesna - bohyně, spolek i zajímavý dům v Jaselské ulici: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-brna-vesna-bohyne-spolek-i-zajimavy-dum-v-jaselske-ulici/detail
Zemanova kavárna: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-brna-funkcionalismus-i/detail
Hotel Avion: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-brna-funkcionalismus-ii-hotel-avion-v-ceske-ulici/detail
*
Povídání o zajímavých toulkách a fotografie z cest mám také na svém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/.