Ústí nad Labem je největším městem Ústeckého kraje. Rozkládá v údolí mezi Krušnými horami a chráněnou krajinou oblastí České středohoří. Ústí nad Labem leží na levém břehu řeky Labe nad jeho soutokem s řekou Bílinou. Ve městě je oblíbeným místem výletů ZOO Ústí nad Labem.
Mariánka, podskalské víno, Panna Marie, kamenolom, Bohuslav Balbín, fašisté, České dráhy a město Ústí nad Labem.
Často se pohled na skálu od centra Ústí nad Labem či od řeky objevuje na pohledem a fotografiích. Zajímavá podívaná je ale také z vrcholu obří skály, z Mariánského vrchu, který se nachází v nadmořské výšce 265 metrů a 120 metrů nad hladinou Labe. Není mnoho měst ve střední Evropě, která mají centrum města oddělené od okrajové části obří skálou. Masiv znělcové Mariánské skály tudíž činí Ústí nad Labem ojedinělým. A kdysi tady měli ještě něco výjimečného.
Mariánská skála nebo Mariánský vrch či Mariánka je dominantním masiv starý okolo 20 milionů let, který se tyčí na levém břehu řeky Labe. Původně se jednalo o jeden velký vrch, který řeka rozdělila na dvě části, Mariánskou skálu a Kramolnu. Vytvořila se tzv. Ústeckou bránu, kde byl na konci 20. století vystavěn zajímavý Mariánský most přes řeku.
Na Mariánské skále stávala kousek od vrcholu malá kaplička postavená v roce 1680. Místní ji zasvětili Panně Marii, jelikož ji byli vděčni za skončení morové epidemie. Za vlády císaře Josefa II. měla být zbourána, ale podařilo se ji zachránit. V roce 1976 už takové štěstí neměla. Jako neudržovanou a zchátralou ji zbourali.
Dnes ji tu tedy nenajdeme stejně jako tady neobjevíme vinice. Zní to asi překvapivě, ale kdysi hrálo vinohradnictví v těchto místech významnou roli. Vínu se říkalo Podskalské podle lokality pod skalou, kde se pěstovalo. Například v 16. století zaujímaly vinice velké plochy nejenom kolem Labe, ale i řeky Bíliny. Obecní vinice a sklepy mělo i samotné město.
Úpadek nastal ke konci 17. století, kdy tuto ušlechtilou záležitost postupně nahradil průmysl a těžba uhlí. Škoda. Zdejší víno bylo údajně vynikající. Pochvalně se o něm zmínil například Bohuslav Balbín (1621–1688): „S vínem zvaným Podskalské nemůže v Čechách závodit ani jediné, dokonce ani mělnické se mu nevyrovná. Dováží se do Rakous, kde úspěšně soupeří s prvořadými víny i exotickými a zámořskými.“
Vinice pod skalou již tedy nejsou, ale kdyby se je město nebo České dráhy rozhodly obnovit, tak třeba takové vinné sklípky už tady mají rozestavěné. Znělcovým masivem se totiž táhnou přes tři desítky metrů chodeb se dvěma odvětrávacími šachtami a s portály do kolejiště. Na začátku 2. světové války plánovali Němci vybudovat dvoutubusový tunel z centra z ulice Velká Hradební do čtvrti Krásné Březno. Brzy však pochopili, že to je náročnější záležitost, než čekali, a tak z této megalomanské stavby sešlo.
Dnes jsou patrně majitelem bunkru České dráhy. Jaký mají s těmito prostory záměr jsem se nedočetl, ale snad ve spolupráci s městem a jistou nadací by se měly prostory zpřístupnit jako součást nové turistické trasy.
*
Při toulkách po Ústí nad Labem mě zaujalo následující: