Olomouc - dům U zeleného stromu
Turistické cíle • Měšťanský dům
Třípatrový měšťanský dům U zeleného stromu najdeme na olomouckém Dolním náměstí (č.p. 192/9), a i když se to na první pohled možná nezdá, bývá často označován jako goticko-renesanční. Naše nedůvěra je v tomto případě ovšem naprosto pochopitelná, protože dům sice má gotické jádro, sklepy a arkádové loubí i renesanční malovaný trámový strop v prvním patře, ale dispozice celého domu (dvoutrakt) je již barokní a fasáda dokonce klasicistní. A aby těch slohů nebylo málo, tak je nutno ještě zmínit, že – přes mnohé typické klasicistní prvky – má podle odborníků tento řadový dům tříosé neorenesanční průčelí pocházející z II. poloviny 19. století.
Podíváme-li se ještě blíže na klenby, tak např. přízemní gotické loubí je plochostropé, za ním se nacházející prostor má křížové klenby se slabými hřebínky a sklepy jsou v kameni valené (a pod celým domem). Renesanční malovaný trámový strop v 1. patře již zmíněn byl, ale podobný původní strop prý najdeme také o patro výš – jen je už barokní.
Za pozornost jistě stojí také domovní znamení v podobě stylizovaného zeleného stromu, který se po dlouhých letech vrátil na fasádu domu v závěru roku 2007. Jeho autorem je výtvarnice Jana Bébarová a výsledné dílo je metr vysoké a dva metry široké. Jedná se o originální keramický reliéf vypálený z osmi dílů.
Tento výrazný řadový dům na Dolním náměstí byl na seznam našich kulturních památek zapsán hned v květnu roku 1958. Od dubna roku 1971 je součástí olomoucké památkové rezervace a od prosince roku 2000 i nárazníkové zóny statku světového dědictví UNESCO.