Olomouc - dům U Zlatého kříže
Turistické cíle • Měšťanský dům
Pozoruhodný olomoucký měšťanský dům U zlatého kříže bychom klidně mohli pracovně nazvat domem hraničním. Jednak tvoří nároží Dolního náměstí a Panské ulice v historickém centru hanácké metropole a současně je domem „plně“ renesančním i „zcela“ barokním zároveň. Ani to však není zcela přesný popis. Jedná se totiž o dům s gotickými základy, který je ve směru do náměstí renesanční a svou uliční částí barokní. Navíc ještě prošel na přelomu 19. a 20. století několika významnými stavebními úpravami. Tehdy také zmizela většina původní výzdoby průčelí, jen v Panské ulici najdeme ještě stále stuhové šambrány s uchy nad okenními rámy.
Ani předchozí upřesnění však nic nemění na tom, že zde před sebou máme historicky cennou a architektonicky významnou památku v podobě nárožního dvoupatrového domu s válcovým arkýřem na nároží a průčelím s profilovanými šambránami a v podobě novodobých úprav. Průčelí do náměstí má pět okenních os, to uliční, podstatně delší a dvojdílné, dvanáct (5 + 7). Díky tomu patří tento objekt mezi nejdelší domy v historické zástavbě města.
V přízemí je umístěn pseudobarokní portál. Zajímavé je přední pole plochostropého loubí, plochostropé jsou i novodobě přestavěné sklepy, což platí rovněž pro vnitřní prostory v obou patrech. Zcela výjimečně se v domě potkáme také s klenbou valenou nebo s českou plackou.
Tento renesančně - barokní dům na gotických základech byl svého času svým rohovým podloubím poslední stavbou v řadě gotických kupeckých domů, kterým se už v I. třetině 14. století říkalo Pod bohatými krámy (Reichskramen). Oválný nárožní arkýř je dodnes nejnápadnější části domu; ne každý si ale možná povšimne jeho původní renesanční výzdoby v podobě dvou kamenných vousatých hlav.
Zajímavé je, že první písemná zmínka o tomto domě pochází až z roku 1417. Těch zajímavostí s ním spojovaných je ale podstatně více. Stačí připomenout, že zde v polovině 16. století byla krátce zřízena lékárna (což se zopakovalo ještě v roce 1726) nebo že dům bez následků „přežil“ i švédskou okupaci v letech 1642 až 1650 (možná proto, že jej tehdy vlastnil radní Mikuláš Smetánka).
Při velkém požáru Olomouce v roce 1709 dům vyhořel, stejně jako všechny kupecké domy Pod bohatými krámy. Přesto sem byla v roce 1750 instalována tzv. smolná pánvice, která sloužila k osvětlení a kterou později vystřídala lampa. No a roku 1759 je objekt poprvé zmiňován jako dům U Zlatého kříže. Konzoli, na které viselo tehdejší domovní znamení můžeme dodnes vidět nad předním podloubím.
Krásný dům U Zlatého kříže najdeme na olomoucké adrese Panská č.p. 188/1. Mezi naše chráněné kulturní památky byl tento měšťanský dům gotického původu po zásluze zařazen hned v květnu roku 1958. Od dubna roku 1971 je také součástí olomoucké památkové rezervace a od prosince roku 2000 i nárazníkové zóny statku světového dědictví.