Olomouc – Sluneční hodiny, radnice, Horní náměstí
Od května 2020 zdobí jihozápadní nároží radnice na Horním náměstí nové sluneční hodiny. Již poměrně drahnou dobu prochází radnice hanácké metropole poměrně náročnou, skoro kompletní rekonstrukcí. Z vnějšku se to celkem nejvíc prozatím projevuje již částečně odkrytou fasádou, kompletně olešenou radniční věž bez vrcholové báně, která je prozatím v rozloženém stavu k vidění na ploše poblíž orloje. Ten viditelný rovněž není a návštěvník se musí prozatím spokojit s obří potištěnou plachtou.
Nové (staronové) sluneční hodiny jsou tak zatím nejviditelnějším výsledkem oprav. Ty nejsou úplnou novinkou ale co nejvěrnější rekonstrukcí slunečních hodin z 19. století. Ty se nedochovaly, protože byly nejdříve zamalovány za první republiky, a za okupace odstraněny úplně.
Autorem současných hodin je malíř a restaurátor Radomír Surma. Ten se pokusil co nejvěrněji obnovit původní dílo. To ale nebylo nikdy zcele přesně dokumentováno, takže při jejich obnově musel autor částečně uplatnit vlastní fantazii.
Hodiny mají dva ukazatele, protože při přechodu slunce nejsou nárožní zdi radnice trvale osvětlena, přibyly tak navíc ještě dvoje menší hodiny zvlášť pro jižní a západní stranu. Hlavní malbě o ploše cca 17 m2 (405x421 cm) dominuje dvouhlavá orlice, rozpůlená na polovinu červenobílou orlici olomouckou a černou orlici Habsburskou. Habsburkové měli k Olomouci poměrně silný vztah. Marie Terezie tu s Františkem Lotrinským mj. odhalovala sloup Nejsvětější Trojice, v roce 1848 tu František Josef nastoupal na císařský trůn.
Pozadí kresby tvoří olomoucké panorama (věže místních chrámů i samotné radnice). Dvě alegorické postavy znázorňují boha času Chrona a bohyni moudrosti Sapienzu. Autor v obraze použil i částečné zlacení a další drobné detaily a symboly navazují na historii Olomouce.