Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Drobné památky
Nepředpokládám, že by se po zveřejnění tohoto článku stala popisovaná drobná stavba turistickou atrakcí a nejvyhledávanější památkou hanácké metropole, ale jednu „raritu“ jí mohu přisoudit už dnes. O žádné jiné památce, kterou jsem se pokoušel na Turistice zviditelnit, jsem nesháněl informace tak dlouhou a tak komplikovanou cestou. Prostě skvěle utajený unikát, přičež – jak vyplyne z následujícího textu – je uvedené slovo, označující jedinečnost, zcela na místě. V této souvislosti musím znovu poděkovat vedoucímu odboru investic FNOL, který mi v této záležitosti ochotně pomohl a zajímavé informace poskytnul.
Popisovanou stavbu najdete na na pozemku v k,.ú. Nová Ulice v areálu FNOL. Kdo čte mé články pravidelněji (mám na mysli hlavně článek o „výletní turistice“ po Fakultní nemocnici) ví, že mě tato drobná stavba upoutala už koncem července. Nachází se na ulici I.P. Pavlova, těsně pod budovou, kam chodí dárci odevzdávat svou tekitinu nejdražší. Tehdy jsem uvedl, že tato zděná dvojpodlažní hexagonální stavba s mansardovou střechou mi dispozičně připomíná karner. Tedy románskou hřbitovní stavbu, kde v nadzemním podlaží je umístěna kaple, v podzemním kostnice. Dokonce i někteří zaměstnanci FNOL (konkrétně jedna) mi říkali něco o nejasném tušení, že by se mohlo jednat o památkově chráněnou Kapličku.
Já teď mohu konečně prozradit, že se jedná o tzv. „altánek“, tedy poslední dochovaný objekt drobné zahradní architektury, kterých bylo z zahradách domů významných olomouckých měšťanů, postavených na počátku minulého století podél bývalé hlavní silnice Olomouc – Prostějov, celkem sedm. Jednalo se o vily zámožných majitelů prosperujících podniků, např. cukrovarů. Vila, ke které patřila zahrada s „naším altánkem“, na jejímž místě dnes stojí klinika onkohemataologie, patřila významnému – a to nejen v měřítku města Olomouce - nakladateli a vydavateli Romualdu Prombergerovi, majiteli – mimo jiné - velkého knihkupectví na náměstí v centru města (dnes banka GE). Tzv. Prombergerovau vilu – včetně zahrady – poté využívala nemocnice jako závodní školku.
Altánek je v současné době zapsán na seznamu nemovitých památek (pod č. 1753) a - vzhledem k jeho poloze na „uzavřeném“ okraji nemocničního areálu - pro něj prakticky nelze nalézt využití ani v rámci FNOL ani komerční, např. pronájem. Stavba tedy dlouhodobě chátrala a až v roce 1993 byly provedeny nejnutnější práce k odstranění jejího havarijního stavu (zajištění statiky nosného zdiva, nová střecha včetně klempířských prvků a krytiny apod.), Dnes je stavba – tak říkajíc – zakonzervována, a to je bohužel vše. Ještě v červenci otevřené „sklepní prostory" zahradního altánu byly – kvůli bezdomovcům – znepřístupněny mříží a visacím zámkem, nadzemní podlaží bylo proti vniknutí zabezpečeno již dlouhodobě. Zkrátka to vypadá, že se „Altánek“ prostě ocitnul v nesprávnou dobu na nesprávném místě. A je to (ho) škoda …