Opatov – kostel sv. Antonína Poustevníka
Zajímavé památky se nemusí nutně nacházet ve větších městech (i vesnicích). Najdeme je i ve vesničkách, které nejsou zaneseny ve velkých bedekrech a nemíří k nim autobusy plné výletníků z oblastí, kde vychází slunce.
K takovým patří určitě kostel zasvěcený sv. Antonínu v Opatově. Podle původní památkové evidence je považován za jednu z předních gotických památek okresu Svitavy. A to prosím do prostor tohoto okresu patří (mimo okresního města) takový klenot jménem Litomyšl. Sopis dalších významných měst a obcí tohoto okresu už vydá za středně dlouhý seznam (namátkou Moravská Třebová, Polička, Jevíčko, Městečko Trnávka).
Založení kostela se udává první polovinou 13. století (1240). Od té doby se vzhled kostela po přestavbách a přístavbách samozřejmě měnil. Orientovaná hlavní loď je vystavěná z lomového kamene, původně zřejmě neomítnutého. Obdélníkový hlavní prostor má plochý strop, pětiboké kněžiště je zastropená gotickou klenbou. Na závěr kostel navazuje čtyřboká sakristie, s patrnými zbytky sgrafit.
Předsunutá věž na obdélníkovém základu je upravená v renesančním slohu (2. pol. 16. století) a předpokládá se, že je základ vůbec nejstarší ještě s románským vlivem. Stavba kostela byla završena přístavbou severní lodě v barokním slohu v r. 1689. Poslední větší úpravy proběhly v 19. století.
Hlavní oltář dekoruje obraz sv. Antonína Poustevníka z 18. století. Oltář severní lodi je zasvěcen Panně Marii Bolestné s obrazem z r. 1730 a stejné stáří má řezba Piety v tomto prostoru. U tohoto díla se předpokládá, že jde o okruh barokního sochaře Františka Pacáka. Značná část další výbavy je pseudogotická, převezená r. 1963 ze zrušené špitální kaple v Moravské Třebové. Do areálu kostela (hřbitova) patří i bývalá márnice. Kruhová stavba připomíná rotundu a jde o stavbu v gotickém slohu.