Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
Obec Oráčov leží ve Středočeském kraji zhruba 15 km západně od Rakovníku. Je na rozhraní chmelařské oblasti Rakovnicka a Přírodního parku Jesenicko. Dnes má obec dvě místní části - Oráčov a Klečetné. Žije zde 375 obyvatel ve 167 domech.
Název vesnice je odvozen z osobního jména Oráč = Oráčův dvůr. První písemná zmínka o Oráčovu je již z roku 1295. Tehdy zde žil Odolen z Oráčova (Odolenus de Orachow), jenž nejspíš sídlil na malém hrádku jihozápadně od vesnice (zanikl pravděpodobně v 1. polovině 15. stol).
Obyvatelé Oráčova a Klečetné využívali v minulosti ke svému živobytí především to, co jim mohla poskytnout příroda - půdu (klasické zemědělské plodiny, chmel, ovoce), lesy (těžba dřeva), vodu (bylo zde několik mlýnů na mletí obilí a vodních pil na řezání dřeva) a nerostné suroviny (těžba zlata a stříbra, žuly, pískovce).
Protože zde v minulosti byla výrazná převaha německého obyvatelstva, připadly Oráčov i Klečetná po Mnichovu 1938 Německu a staly se součástí Sudet. Po skončení II. světové války musela odejít většina obyvatel (v rámci odsunu německého obyvatelstva) a do obcí se stěhovalo nové české obyvatelstvo.
Mnoho lidí zná Oráčov jako sídlo věznice. Ta vznikla v roce 1963 v sousedství hospodářského dvora Čížkov.
Dnes je v Oráčově obecní úřad, mateřská škola, 2 prodejny potravin. Služby pošty poskytuje jedna z prodejen potravin. Z hromadné Dopravy můžete využít autobusy i vlaky.
V lese nad Klečetnou lze nalézt Trpasličí díru. Nemá samozřejmě nic společného s trpaslíky, ale jde o pozůstatek odvodňovací štoly z dávno zaniklého stříbrného dolu. Dobývání zlata a stříbra skončilo v okolí nejpozději v době třicetileté války.
V okolí Oráčova nechaly na přelomu 16. - 17. století tři jeptišky postavit tři stejné kapličky jako poděkování za své zázračné zachránění. Jsou zasvěceny sv. Jáchymovi, sv. Anně a Panně Marii. Jedna stojí u Hokova, druhá na vrchu Lovíči a třetí na louce u Oráčova směrem do Zderazi.
Nejvýznamnější památkou obce je katolický kostel sv. Jakuba Většího stojící v centru na návsi. Jde o barokní stavbu z r. 1746, který vznikl přestavbou původního gotického kostela (byl zničen za třicetileté války švédskými vojáky). Kostel byl hodně zchátralý a tak roku 2008 začala jeho postupná obnova, na níž se finančně podílí i rodiny odsunutých Němců. Druhý místní kostel - novogotický kostel Českobratrské církve evangelické - byl postaven v roce 1902 podle návrhu stavitele Josefa Schindlera z Podbořan na konci Oráčova u silnice do Jesenice.