Oráčov - kostel sv. Jakuba Většího (okr. RA)
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Obec Oráčov leží ve Středočeském kraji zhruba 15 kilometrů západně od Rakovníku. První písemná zmínka o Oráčovu je již z roku 1295. Tehdy zde žil Odolen z Oráčova (Odolenus de Orachow), jenž nejspíš sídlil na malém hrádku jihozápadně od vesnice.
Nejvýznamnější památkou obce je kostel sv. Jakuba Většího, který byl postaven na návsi již v době gotické - ve 14. století je uváděn jako farní. Bohužel byl i s celou vsí vypálen Švédy v době třicetiletém války a znovu začal sloužit svému účelu roku 1665. V roce 1746 byl barokně upraven díky majiteli panství, kterým byl hrabě Štěpán Olivier Wallis (sídlil na zámku v Kolešovicích).
Kostel je jednolodní s půlkruhově zakončeným presbytářem, nad kterým je v patře oratoř. Na severní straně presbytáře stojí hranolová věž zakončená cibulovou bání s osmibokou lucernou a makovicí. Nad celou lodí je plochý strop. Před západním průčelím byla přistavěna předsíň, kterou se dnes vchází do kostelní lodi i na kůr. Západní štít kostela je zdoben dnes 3 sochami - v nice značně poškozená pískovcová plastika sv. Jakuba, na vrcholu štítu také špatně dochovaná socha sv. Floriána. U jižního okraje štítu stojí stejně poničený sv. Jan Nepomucký, socha na severním okraji bohužel chybí.
Hlavní oltář byl zhotovený kolem roku 1700, boční oltář zasvěcený sv. Rodině je z roku 1692. Dřevěná kazatelna je barokní, varhany postavil roku 1829 varhanář Guth z Čisté.
Památkově je kostel chráněn od 3.5.1958, ale ta ochrana na něm není vůbec vidět. Dnes je bohužel hodně "unaven", ale v roce 2008 se začalo s jeho postupnou rekonstrukcí - vše financuje společně obec, stát, kraj i potomci vysídlených Němců. Je součástí Římskokatolické farnosti Jesenice a bohoslužby se v něm nekonají.
Kostel sv. Jakuba Většího jsem navštívil a nafotil u příležitosti Dne Kostelů 10.6.2016.
Sv. Jakub Starší (Větší) /†44?/ byl jedním z dvanácti apoštolů = učedníků Ježíše Krista. Byl původně rybář jako jeho otec a také bratr apoštol a evangelista Jan. Po Ježíšově Nanebevstoupení hlásal Jakub evangelium a těšil se velké autoritě uvnitř prvotní církve v Jeruzalémě a podílel se na jejím budování. Podle tradice putoval Jakub po Španělsku a hlásal zde evangelium. Kolem velikonoc r. 44 měl být zatčen v Jeruzalémě a sťat - umřel takto mučednicky jako první Ježíšův apoštol. Jakub byl původně pohřben v Jeruzalémě. Postupem času se jeho ostatky dostaly do Španělska, kde nad jeho hrobem byl vystavěn chrám a postupně vyrostlo celé město Santiago de Compostella. V pražské katedrále sv. Víta jsou od roku 1212 zub a další dvě částky z ostatků svatého Jakuba. Další ostatek byl vložen do základů kostela sv. Jakuba na Starém městě pražském.