Osečná
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městečko
Osečná leží 10 km jihozápadně od Liberce. Městem protéká řeka Ploučnice, která pramení severně od obce u Jenišovského rybníka. Dalšími vodními plochami v okolí jsou rybníky Mlékárenský, Kočvarův, Lázeňský a Chrastenský. Městečko leží na silnici ze Stráže pod Ralskem do Českého Dubu, má autobusové spojení s Českým Dubem, Stráží pod Ralskem, Hodkovicemi nad Mohelkou a Libercem. Bohužel nejbližší železniční stanice je od obce vzdálena až 7 km severně v Křižanech. V Osečné je základní i mateřská škola.
Osečná je poprvé zmiňována roku 1352 v souvislosti s nedalekým Hradem Děvínem. Ve stejné době je doložen místní dřevěný kostelík sv. Víta. Nový, pozdně gotický, kostel nechal postavit roku 1565 Karel Biberštejn. Roku 1576 povýšil císař Rudolf II. Osečnou na město s právem používat městský znak a pečeť
Zajímavosti a pamětihodnosti
Pozdně gotický kostel sv. Víta. Kostel má tři lodě a v jeho interiéru se nachází renesanční kamenná kazatelna a hrobka Biberštejnů a Šlejniců. Zařízení je pseudogotické z počátku 20. století.
Mariánský sloup byl postaven v letech 1720–1730. Socha Panny Marie v životní velikosti je obklopena čtveřicí světců: sv. Vítem, Sv. Janem Nepomuckým, sv. Janem Křtitelem a sv. Františkem Xaverským.
V lesíku jihovýchodně od Osečné je Sousoší Tří svatých (sv. Jana, svatá Helena a sv. Pavla) a památník Friedricha Schillera.
Prameniště Ploučnice u Osečné nad Jenišovským rybníkem je hlavním prameništěm řeky. Prameny vyvěrají na dně malé tůňky a vydatnost těchto pramínků neklesá ani v době dlouhodobého sucha. Délka celého toku měří více než 105 km a končí v Děčíně, kde se vlévá do Labe.
V Osečné se odehrává román Karolíny Světlé Frantina.