Osikov – Švédský kříž
Osikov je v podstatě malou vískou, spíše osadou, která vznikla jako činžovní kolem roku 1567. Dnešní počet usedlíků se počítá spíše na jednotlivce než desítky. Povětšinou zdejší zástavba slouží (na výjimky) k rekreačním účelům. Do roku 1960 podléhal administrativně vcelku blízkým Rejcharticím, dnes patří pod komunikačně dostupnější Bratrušov.
Mimo kapli v osadě zřejmě nejvíc přitahuje jeho přírodní okolí. Osikov lež ve vrcholových partiích jižní části Branenské vrchoviny, což je zhruba střední část Hanušovické vrchoviny. Přímo v okolí se nacházejí relativně Vysoké vrcholy Smrku (742 m) a Ořešníku (703 m). Na návrší jižně od osady od roku 2011 stojí obnovený Švédský kříž. Jde o jeden z tzv. Hromových křížů. Ty vznikly na památku (snad i na ochranu) pohromy, která se v kopcích nad Bratrušovem strhla 20.6. 1774. Šlo o tzv. bleskovou povodeň kdy přívaly vody a bahna zpustošily co se dalo. Mimo lidských obětí povodeň zahubila i nějaký dobytek a zničila úrodu. V Bratrušově vypukl i lokální hladomor. Nakonec i z vlastní zkušenosti ví někteří obyvatelé v okolí, jak může povodeň, která přijde od Bratrušova vypadat. Kopce mezi Hanušovicemi a Bratrušovem občas přitáhnou slušnou průtrž mračen. Leckdo má ještě v paměti roky 1984 a 1986 kdy se právě od Bratrušova přiřítily do Šumperka pěkné povodně. Teď na místním potoce je poldr, který by měl podobnou pohromu zastavit. Zatím poslední povodeň, která do Šumperka přišla byla ta před 20 léty a ta byla od Desné a ne přívalová.
Hromový kříž u Osikova nese název Švédský. Za Třicetileté války tady někde svedli šarvátku s pleniteli ze Švédska sedláci z Bratrušova. Na obou stranách byli padlí. Ti místní byli pohřbeni na domácím hřbitově. Švédští žoldáci byli zahrabáni někde tady. Obnova kříže je dílem skupiny místních nadšenců. Říkají si Pátrači a podílejí se na objevování zaniklých a ztracených pamětihodností v okolí Bratrušova. Na samotnou obnovu křížů samozřejmě přispěla i obec.