Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kaple
Od roku 1990 opět samostatná obec Bratrušov (dříve Brattersdorf), ležící – na Bratrušovském potoce - nedaleko města Šumperk, je poprvé písemně zmiňována v roce 1371, a to hned v závěti moravského markraběte Jana Jindřicha. Bratr Otce vlasti v ní Bratrušov odkazuje svému synovi Prokopovi. V typické kolonizační vesnici podél silnice dnes žije asi šest stovek obyvatel a najdeme zde také několik památek z různých období. S některými z nich jsem již čtenáře Turistiky seznámil dříve a dnes přichází na řadu drobná bílá stavba v dolní části obce.
Tou stavbou je kaplička, zasvěcená – celkem tradičně – sv. Rochovi. Vzhledem k tomu, že na mapě Stabilního katastru z roku 1834 ještě není uvedena, je zřejmé, že se její stavba nevztahuje k morové epidemii, která zasáhla Bratrušov v roce 1714. Její vznik je spojen - s největší pravděpodobnosti – s epidemií cholery, která zasáhla obec v roce 1832 a vyžádala si celkem 43 obětí. Kaple byla asi postavena několik málo let poté. Proč právě zde však zůstává nezodpovězenou otázkou. Jako vysvětlení se nabízí možnost, že na tomto místě stál cholerový barák, kam byli umísťováni nemocní. Další možností je, že tady bylo společné pohřebiště.
Kaple má obloukový vstup, nad kterým vidíme nezvykle vysoký trojúhelníkový štít s nikou. Po stranách se nacházejí dvě malá kulatá okénka. Přesto, že je kaple zasvěcena francouzskému světci Rochovi, coby patronovi nemocných a zdravotně postižených (ale také zajatců, sedláků, zahradníků, truhlářů a automobilistů), nachází se uvnitř plastika Piety a mariánský motiv můžeme vidět i v nice nad vstupem.
Při zpracování tohoto článku jsem částečně čerpal z brožury, vydané k 630. výročí založení obce Bratrušov. Tuto brožuru zpracoval pan Polách a informace z ní mi ochotně poskytli (v tomto případě poskytla) na bratrušovském obecním úřadu.