Ostrava – Svět techniky
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Chodník, naučná stezka
Jedním z výsledků práce architekta Josefa Pleskota, zaměřených na revitalizaci areálu Vítkovických železáren, je také ostravské multifunkční populárně naučné centrum, nazvané Svět techniky. Přesněji řečeno Velký svět techniky, protože jeho menší bratříček, tedy Malý svět techniky neboli U6 – se nachází v jiném objektu. Velký svět techniky v Dolních Vítkovicích byl otevřen v září roku 2014 a hned se stal jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí celého moravskoslezského regionu. Zejména rodinami s dětmi, což je celkem pochopitelné, protože centrum představuje hravou formou – pro mnohé jinak dosti nepřístupné - zajímavosti vědy a techniky.
Celé centrum má plochu 14.000 m2 a je rozděleno na čtyři sekce, tedy celkem čtyři světy s trvalými expozicemi, které ještě doplňuje jeden svět pro výstavy dočasné. Těmi stálými částmi jsou Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody, který je největší a má i svou venkovní část. Nechybí ani největší nekomerční 3D kino v ČR, Divadlo vědy, učebny, dílny a laboratoře, nesoucí jména velkých vědců a objevitelů (např. Isaac, Albert, Thomas, Alfred nebo Leonardo).
Návštěvníky centra však nečeká jen klasická věda technická, byť v podobě stovek exponátů interaktivních i zábavných, ale např. také výstava Sexmisia, která má za úkol představit život lidského jedince od zrození až po dospělost. Celá výstava je údajné koncipována tak, aby se díky ní návštěvníci dozvěděli „vše, co chtěli vědět o sexu a báli se na to zeptat“.
Unikátní interaktivní muzeum Svět techniky neboli Science and Technology Center je umístěno na bývalém brownfieldu, tedy nevyužívaném území v někdejší dolnovítkovické industriální zóně. Jen vybudování Velkého světa techniky si přitom vyžádalo celkovou investici 580 milionů korun. Vybavení Světa techniky exponáty za 140 milionů korun „měly na starosti“ dva subjekty; německá společnost Archimedes a česká společnost Mars Promotion. Většina exponátů centra je prý prezentována formou, která nemá v jiných Science Centrech obdobu a naprostým světovým interaktivním unikátem, který najdeme ve Světě přírody, je lidské tělo, které je zde vystaveno i s duší.
A co že nás zde tedy čeká? Například možnost vstoupit do modelu stromu a setkat se v něm s jeho přirozenými obyvateli. Nebo se podívat do svého těla, odhalit svou momentální náladu nebo se seznámit s nanotechnologiemi i nejmodernějšími technologiemi v lékařství. Dětský svět je pak určen výhradně návštěvníkům ve věku od 2 do 6 let a jeho součástí je mj. pohádkový les nebo mini televizní studio. A ostravský Velký svět techniky se chlubí také skvělým ozvučením na úrovni hollywoodských kin i t nejrychlejším datovým připojením současnosti.
A sluší se také dodat, že Josef Pleskot dostal za své návrhy Světa techniky, nástavby Bolt Tower a Gongu cenu Architekt roku 2014 nebo že nás po prostorách Velkého světa techniky provedou rovněž reprodukce významných děl ze světa výtvarného umění. Mnozí si také jistě domů rádi pošlou e-mailem svou 3D podobenku …
Základní vstupné do stálých expozic Velkého světa techniky (včetně doprovodných programů a návštěvy 3D kina) přijde na 190,- Kč (pozor, o víkendech, svátcích a prázdninách se tato cena zvyšuje na 240,- Kč), kombinované vstupné na 290,- Kč. Za rodinné vstupné pak zaplatíme 520,- Kč (570 resp. 690 Kč). Samotná výstava Sexmisie přijde na 50,- Kč a v Malém světě techniky stojí lístek 90,- Kč (110 resp. 280 Kč).