Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Místní část
Ostrý Kámen je malá vesnice na Svitavsku, místní část obce Karle, ležící asi 4 kilometry západním směrem od města Svitavy v nadmořské výšce 540 metrů.
Území obce se rozkládá po obou stranách historické zemské hranice mezi Čechami a Moravou a jeho katastrální rozloha je činí asi 375 hektarů.
Obec byla v minulosti tvořena ze dvou samostatných částí, menší české, jež byla osadou patřící k nedaleké vesnici Karle, a samostatné, větší části východní – moravské.
Obě tyto části se nacházely v německé oblasti tzv. Hřebečska (odtud také název obce – Rassenstein=Ostrý Kámen; již počátkem 14. století zde měl stát stejnojmenný biskupský hrad), proto byly po okupaci součástí Sudet a teprve po válce se navrátily k Československu.
V roce 1953 byla česká část odloučena od katastrálního území Karle a sloučena s částí moravskou do jedné obce.
Na začátku 20. století zde byla zřízena jednotřídní obecná škola, vznikaly také různé spolky, jako např. zemědělský či hasičský.
Zdejší obyvatelstvo se až do 1. světové války živilo převážně zemědělstvím, dále pak také řemesly, zejména tkalcovstvím.
Obyvatel tu bývalo v minulosti kolem 150, dnes je to zhruba polovina, žijící jen v asi 20 domech.
Do poloviny 19. století patřil Ostrý Kámen do svitavského panství, později okresu. Roku 1976 se stal integrovanou částí obce Trstěnice a od roku 1991 patří k obci Karle.
Dominantou obce je barokní kaplička sv. Cyrila a Metoděje z 18. století. Jedná se o jednoduchou obdélnou stavbu s půlkruhovým presbytářem a volutovým štítem v západním průčelí.
Nedaleko ní stával také kamenný kříž s krásným reliéfně zdobeným podstavcem z roku 1830, v současné době bohužel poničený.
Obcí prochází zelená turistická značka od železniční stanice Vendolí, zastávka do Svitav. Nedaleko ní se nachází prameniště řeky Loučné.
Čerpáno z webu Mikroregionu Svitavsko, Wikipedie, knihy Umělecké památky Čech (2. sv.)