Kostel sv. Ondřeje ve Vendolí
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Kostel sv. Ondřeje v obci Vendolí na Svitavsku stojí přibližně uprostřed této značně protáhlé, v údolí mezi lesy ukryté vesnice. Je obklopen hřbitovem.
Původně byl vystavěn počátkem 16. století v pozdně gotickém slohu, poté došlo na konci století 17. k úpravě raně barokní.
V roce 1777 byl kostel opět rozšířen a přistavěna severní Kaple Panny Marie. Roku 1789 se dočkal nového zaklenutí a v roce 1826 pak ještě zvýšení věže.
Jedná se o obdélnou jednolodní stavbu s půlkruhově zakončeným presbytářem a na severní straně s obdélnou sakristií, nad níž se v patře nachází oratoř.
Při jižní straně se nalézá předsíň a před západním průčelím se vypíná hranolová věž. Po její jižní straně je umístěno otevřené schodiště, po straně severní pak zmíněná mariánská kaple.
Věž je zakončena cibulovou bání, průčelí završuje rokokový štít s kasulovým oknem. Kruchta je zděná, nesená dvojicí sloupů.
Zařízení interiéru je vesměs novodobé, pseudoslohové z konce 19. století. Pouze kamenná křtitelnice pochází z roku 1761. Při severní stěně je osazen náhrobek z roku 1807.
V severní kapli Panny Marie, přístupné zvenčí portálem, se zachovala hodnotná barokní socha Panny Marie z 2. poloviny 17. století.
Hřbitov je obehnán zdí se vstupní branou a márnicí. Do zdi jsou zasazeny novorenesanční kamenné reliéfy s jednotlivými výjevy Křížové cesty z 2. poloviny 19. století.
Čerpáno z publikace Umělecké památky Čech (4. svazek)