Na výlet do Svitav
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Celodenní výlet • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Malebné město Svitavy je rozloženo na hranici Moravy a Východních Čech v krajině Svitavské pahorkatiny. Vzniklo v místě, kde bývaly středověké kupecké stezky, při brodu přes říčku Svitavu. Své náměstí si zde měšťané postavili z kamene. Od 16. století se Svitavy staly městem tkalců a soukeníků. Město zde postavilo radnici, opravilo místní hradby. V 18. století rozvoj města zastavily války o rakouské dědictví a hlavně požár roku 1781. S železnicí v polovině 19. toletí přibyl ve městě průmysl. Až do roku 1945 zde zaznívala v ulicích města němčina původních obyvatel. V letech 1993 - 1994 bylo zrekonstruováno náměstí. Původní románské a gotické církevní stavby byly přestavěny barokně, spolu s barokními sochami připomínají rozvoj města v 18. a 19. století.
Za čím jedeme?
Dnešní moderní náměstí Míru s druhým nejdelším podloubím v ČR se vám bude určitě líbit. Podlouhlé náměstí ve Svitavách měří 500 metrů a je opravdu zajímavé. Zkrášlují ho kašny - Fontána života z 20. století s kovovým vodotryskem a spirálovitě odtékající vodou, stojící na spodní části podlouhlého náměstí. V horní části zdobí zdejší prostranství náměstí barokní kašna sv. Floriana se sochou tohoto světce z roku 1783. Tyto kašny patří ke svitavským pamětihodnostem. Příjemný odpočinek najdete v Andělské kavárně s panoramatickým výhledem na celé náměstí. Prodávají zde výbornou kávu např. italskou, sicilskou a další, také koktejly, domácí limonády, lahodné víno z Moravy. Nechybí ani francouzská čokoláda, výborné dezerty a zákusky. Asi v polovině náměstí se můžete zastavit v cukrárně Ruměnka, kde najdete v jejím útulném prostředí to pravé místo pro sladké chvíle. Netradiční výzdoba se starým nádobím, loutkami, čarodějnicemi, knihovnou, obrazy a barevnou malbou stěn dodává příjemnou atmosféru. Venku lze posedět i na zahrádce před cukrárnou pod deštníky a kochat se pohledem na náměstí. Při procházce horní částí náměstí upoutá kamenný kulatý stůl, kolem kterého je dvanáct kamenných židlí. Na stole je zobrazeno dvanáct znamení zvěrokruhu. V podloubích po obou stranách náměstí najdete spostu obchůdků, zahrádek k posezení, laviček a stánků s nejrůznějším zbožím. Na náměstí stojí i hotely a penziony, takže se zde můžete ubytovat přímo v historickém centru města. Kdo se rád prochází muzeem nebo galerií, ve Svitavách lze navštívit městské Muzeum Esperanta ve vile z 19. a 20. století, která patřila tehdejšímu starostovi J. Budigovi. Už jste někde viděli Galerii pod širým nebem? My jsme ji našli v centru zdejšího náměstí - je to Galerie Venkovka a pro návštěvníky města je volně přístupná 24 hodin denně. Mezi starou radnicí a sousedním domem U Mouřenína se projdete úzkou uličkou, kterou zdobí obrazy s moderním uměním od svitavských malířů, prohlédnete si zde asi 40 obrazů. Na náměstí Míru stojí za povšimnutí i spousta zajímavých měšťanských domů, morový sloup, Stará radnice, dům U Mouřenína a další zajímavosti. K historickým budovám patří i Ottendorfův dům, kostely, Langrova vila, Muzeum Esperanta. Pěkná procházka je i Máchovou alejí a městským parkem J. Palacha. V několika částech města vidíte i zbytky městského opevnění. Volnočasový areál ve městě nabízí spoustu sportovního vyžití pro všechny věkové kategorie obyvatel Svitav i návštěvníků města.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Najedli jsme se v centru města v restauraci, pak jsme poseděli v útulné cukrárně s domácím prostředím Ruměnka v centru města, kde jsme měli výbornou kávu a chlebíčky.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Celé město Svitavy a hlavně náměstí Míru je moc pěkné, také městský park J. Palacha stojí za návštěvu.
Ostatní informace
Kdo dá přednost procházkám přírodou před městem, může využít zdejší dvě Naučné stezky - 1. vede k pramenům řeky Svitavy, má 2,5 km. - 2. má 12 km a vede vás na pomezí Čech a Moravy. Pro cyklisty je zde spousta značených cyklotras.