Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Hrad
Dnes se píše sobota 6.května 2000. S velikou slávou - (a po předlouhé časové prodlevě) - se konečně otevírají brány hradu Brumova a jsou zpřístupněny nejširší veřejnosti. Kdysi velká zřícenina mohutné pohraniční pevnosti, postavené zde na ochranu hranic před vpády z Uher - a která málem zmizela z povrchu zemského - si užívá zbrusu nové přešťastné okamžiky slávy a svého znovuvzkříšení. Osudy ubohých hradních ruin rozhodně nebyly jejich šťastnými okamžiky a zažily mnohé peripetie: roku 1820 hrad Brumov postihuje druhý zničující požár, který jej mění tentokrát už definitivně na pouhou hradní zříceninu, je opuštěn a chátrá. Mocné hradní zdi, bašty a hradby se impozantně vypínají nad náměstím Městečka Brumov až do konce 19.století. Pak ale majitel panství umožňí volné rozebírání hradu ke stavebním účelům. Hradní zdivo opouští svůj domov a je ho používáno mimo jiné na stavbu silnic a nových pivovarských sklepů. Hradní zdi a suti zavalují hradní nádvoří, o slovo se hlásí příroda a celý areál časem mizí pod houštinami a vzrostlým smrkovým lesem. Tato situace trvá až do pol.20 století, pak se situace částečně mění: Je zastřešena hranolová bašta a druhé hradní nádvoří pokryto tanečním parketem. Pořádají se tady lidové veselice a benátské noci a zřícenina se stává spolu s rybníky pod hradem oblíbeným cílem nedělních vycházek místních obyvatel. V 70.letech pak velmi neodborně a "prasácky" postaveny nové hradby při vstupu do areálu, zabraňující původnímu zdivu jeho destruktivní rozpad a obestavěno torzo původní kruhové bašty - její témě upraveno na vyhlídku. Taneční zábavy se přesunuly do útrob nového kulturního domu a na letní výletiště do Bylnice. Pak se městský národní výbor rozhodl pro znovuoživení areálu hradu - mělo zde vzniknout letní kino a mnohaúčelový letní amfiteátr. Sotva ale rypadlo bagru poprvé hráblo do hromad suti, zarostlých travou, propadl se kus země a dochází k tak mimořádnému objevu, že jsou přivoláni památkáři.
Archeolog J.Kohoutek tady v roce 1977 odstartoval několikaletý velmi rozsáhlý archeovýzkum, kdy jsou zbytky hradu doslova vykopány ze země a přitom učiněno množství mimořádně cenných nálezů !!! Nadchází velmi pomalé a dlouhé období konzervace vykopaného zdiva a zastřešení části hradu, která bude sloužit expozici a výstavám. Práce jdou velmi pomalu, chybí peníze a v roce 1989 přichází sametová revoluce. Než se v Městečku, které dříve bylo středem Československa a nyní se stalo pohraniční obcí - (a ve kterém se doslova rozpadl podnik, který dříve živil 1600 lidí) - stabilizuje situace, uplyne několik let a s obnovou zříceniny se začíná skoro od začátku. Dokončení a zpřístupnění celého objektu se opět kvůli nedostatku financí táhne jako běžci na dlouhé trati, až konečně dnes - 6.května 2000 - dochází po celých 23 letech ke znovuotevření této jedinečné památky pro veřejnost!
A jak to tam tedy dnes vypadá ? Obě hradní nádvoří přetékají lidmi, kteří se jako přílivová vlna hrnou sem - aby na 2.nádvoří zhlédli pohádku hranou skupinou historického šermu a která pojednává o únosu a záchraně jakési princezny, tam - aby o hradní nádvoří níž viděli šachový turnaj "Hradní věž", hraný živými figurkami. Největšímu zájmu se ale samozřejmě - jak jinak - těší rozsáhlé brumovské podzemí. Je tvořeno bývalými sýpkami, spojenými chodbami a sklepy a to vše je spolu s přízemím hradního paláce zaplněno vkusně instalovanou expozicí o historii hradu a Městečka, předměty z "vykopávek", jimž v jednom sklepě vévodí replika nálezu nejvzácnějšího. Byl jím románský tympanon s reliéfy vinné révy. Ten byl kdysi ozdobou hradní kaple - ( ta se ale nenašla) - a je dokladem toho, že hrad vznikl už na začátku 13.století, protože jej "stvořil" umělec z velehradského kláštera. Kromě vykopaného podzemí můžete na hradě navštívit a pokochat se vyhlídkou na Městečko a krásu okolních Bílých Karpat hned ze dvou vyhlídkových věží ! Tyto věže ale byly v minulosti pouhými baštami. Hlavní věží hradu totiž byl mohutný donjon z kvádrového zdiva, o délce stěn 12 x 12 metrů - dosahoval tedy větší velikosti než obě věže mocného hradu Buchlova, bohužel dneska z něj uvidíme jen základové zdivo. Dále zde uvidíme hradní studnu, pohled do "tajné chodby", různě vysoké části hradních zdí, hradeb a jiné zajímavosti.
(Od doby zpřístupnění hradu letos uběhlo už celých 11 let. Hradní areál s vykopávkami navštěvuje rok od roku větší počet lidí a od jara do podzimu jeho nádvoří ožívají mnoha kulturními akcemi a hudebními festivaly. Kromě "Hradních tónů", kde spolu soutěží kapely, hrající moderní hudbu - ale v katolickém duchu - tu probíhá už druhým rokem "Brumovský semafor." To se pak hradním areálem rozléhá pro změnu hudba ryze rocková. A protože jsou jejími interprety skupiny z městečka a okolí, které je poslední výspou jižního Valašska, je to hudba také hodně tvrdá, ale i melodická a "hrdá"!! Přijeďte na návštěvu hradu i festivalu - určitě nebudete litovat, budeme se na Vás těšit... )