Otrokovické kostely
Průmyslové město Otrokovice, proslulé kromě jiného velkovýrobnou pneumatik v podniku BARUM, má už doby Bati podobu moderního sídla. Jeho věřící obyvatelé se ale až bezmála do konce minulého tisíciletí museli na mších svatých tísnit v malém svatostánku, stojícím na Náměstí 3.května.
Už roku 1772 zde stávala pozdně barokní kaple zasvěcená sv.Michaelovi. Přestavěna na větší kostel byla až v polovině 19.století, ale brzy svou kapacitou nepostačoval ani on. Dnes se tento kostelík v okolní vyšší zástavbě náměstí tak trochu ztrácí.
Ke vzniku nového moderního chrámu zasvěcenému sv.Vojtěchovi došlo až v roce 1995 díky úsilí faráře P.Vojtěcha Šímy a stavbyvedoucího J.Vyorala. Tahle stavba dotváří kulisu otrokovického Středu a najdeme ji na samém okraji Náměstí 3.května poblíž mostu přes Dřevnici.
S farou je kostel propojen krytou chodbou a kromě vlastní chrámové lodi se v něm nacházejí společenské prostory a jeden větší sál. To všechno je využíváno k různým kulturním či společenským akcím a vzdělávání.
V chrámové lodi se nad oltářem nachází keramický reliéf sv.Vojtěcha a před ním pískovcový obětní stůl tvaru ryby. Čelní stěnu zdobí křížová cesta vyřezaná ze dřeva. Boční výklenky byly osazeny sochami sv.Zdislavy, sv.Anežky, sv.Pavla II a sv. Jana Bosca. Křestní kapli zdobí socha Panny Marie. O hudební doprovod ke mším (i koncertům)se starají digitální dvoumanuálové varhany, přičemž je zeď nad nimi ozdobena klasickými varhanními píšťalami, ale ty jsou jen napodobeninou.
Třetí otrokovický kostel nalezneme v sousedních Kvítkovicích, kterážto bývala samostatná obec se stala součástí města od roku 1960 a dnes je s ním spojena i nepřerušenou zástavbou. Původní hezky upravenou náves oživuje stavba novoklasicistního chrámu zasvěceného sv.Anně.
Původní kaple vznikla na samém konci 19.století a před koncem první světové války byla doplněna o sakristii. K dalšímu rozšíření kaple na kostelík došlo na začátku té druhé světové války. Byl vystavěn kůr a předsíň a staré obrazy křížové cesty a hlavní oltář s podobiznou sv.Anny byly opraveny. Kromě toho do kostelíka přibyly obrazy moravských věrozvěstů sv.Cyrila a Metoděje, sv.Václava a sochy sv.Judy Tadeáše a sv.Josefa. Boční oltář s obrazem Panny Marie Hostýnské byl přistavěn roku 1944.