Ovčáry - kostel sv. Václava
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Prví písemné zmínky o kostele pocházeí z roku 1465. Od druhé poloviny 16.století se uvádí jako pustý. V roce 1674 byl z nařízení Bernarda Ignáce hraběte Bořity z Martinic výrazně upraven a znovu upravován byl také v roce 1819, 1880 i později. Uvnitř kostela je ve zdi zasazen náhrobní kámen Jiříka Luníkovského z Vraného a druhý rozpůlený se znakem ve věnci, ze zdi vylomený, patří slánskému měšťanu Hynku Branovskému. Oba jsou z roku 1551. Z hlavního oltáře sv. Václava se dochoval pouze fragment obrazu sv. Václava mezi dvěma anděly.
O celkovou opravu chátrajícího objektu se zasadilo v roce 2003 město Slaný.
Pravěké a starověké osídlení katastru osady dokládá v roce 1841 odkryté rozsáhlé pohřebiště s množstvím popelnic, hliněných nádob, parohů, zvířecích kostí a kamenného nářadí. U kostelíka byla také nalezena římská stříbrná mince císaře Hadriana Trajana.
První zmínky o vsi jsou z roku 1277, kdy se ve výkazech slánského proboštství ostrovských benediktinů uvádí výnos z Vinice v Ovčárech. I po obdarování nově založeného královského města Slaný (do roku 1305) zůstaly benediktinům 2 lány a vinice v Ovčárech s osmi vinaři. Ves, jako taková se připomíná roku 1331.
Po husitských bouřích, ve kterých ves hodně utrpěla, se zde postupně zakupovala slánská obec, buď sama nebo prostřednictvím jednotlivých měšťanů. Tak roku 1448 koupili slánští konšelé mlýn pod rybníkem v Ovčárech a roku 1465 dvůr v Ovčárech a poustky kolem něho i s Rybníčkem a dědinami za kostelíkem Ovčárským.
Za účast při šmalkaldském povstání byla Slanému roku 1547 konfiskována mimo jiné ves Ovčáry a roku 1562 byly městu z konfiskátu v Ovčárech vráceny "dvory kmecí s platem, s Rybníčkem malým a kostelem pustým".
Na přelomu 16.a 17.století patřily některé díly vsi také k sousedním Blahoticím a k panství Smečno.
Po pobělohorských konfiskacích se ves spolu se Slaným stala majetkem smečenských Martiniců a ve třicetileté válce prakticky zanikla.
Zdroj: KHPS
aktualizováno: 15. 7. 2009