Loading...
Tipy na výlet • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Do přírody
Celodenní výlet, při kterém se projdeme kolem řeky Labe, začína v Kostelci nad Labem. Tam je možno se dostat autobusem či vlakem PID.
Výchozím bodem bude kostelecké náměstí, odkud se vydáme po červené značce. Po silničním mostě přejdeme řeku a na rozcestí U Zdymadla se po žluté značce vypravíme směrem na Kopu. Odtud se až do obce Kozly budeme držet značky modré. V Kozlech od památníku s chráněnou lípou půjdeme rovně k Labi. U řeky se dáme doprava po jejím toku směrem k Neratovicím. Od neratovického železničního mostu dál půjdeme po neznačené cestě, stále kolem řeky až do cíle našeho putování, do obce Kly.
Město Kostelec nad Labem, kde zahájíme naše toulky Polabím vzniklo na místě bývalé přemyslovské tvrze ve 13. století. Centrem města je Komenského náměstí s kostelem sv. Víta.
Dalším zajímavým místem na cestě je kostelecké zdymadlo s elektrárnou. Po cestě projdeme ještě kolem dvou dalším a to kolem zdymadla v Lobkovicích a Obříství. Všechna tři zdymadla s hydroelektrárnami a plavebními komorami byla postavena na začátku 20. století kvůli lepšímu splavnění řeky Labe. Při jejich stavbě došlo i k určitému narovnání toku řeky a tak budeme po cestě procházet kolem několika tůní a jakoby říčních záhybů v přilehlých lesích. Právě tudy si Labe razilo svou cestu Polabím ještě před stodvaceti lety. První pozůstatek staré řeky uvidíme již při cestě od kosteleckého zdymadla na Kopu.
Z Kopy naše kroky směřují do chráněné přírodní lokality Polabí u Kostelce. Jedná se o lužní lesy s mokřady, kde se vyskytují vzácní živočichové a rostliny. Prostě další pozůstatek staré řeky.
Dále nás cesta zavede do obce Kozly. V obci o níž je první zmínka již ve spisech z 11. století se můžeme zastavit u krásně udržované Kozelské tůňky. Okolo kapličky, památníku obětem 1. světové války a majestátné lípy směřujeme nazpět k toku řeky Labe.
Pokračujeme vpravo. Když už máme skoro na dohled lobkovické zdymadlo a po pravé straně míjíme další vzpomínku na starou řeku tzv. Kozelskou tůň zaujme nás na druhém břehu řeky lobkovický zámek. Jeho historie spadá do počátku 15. století, kdy zde byla vystavěna vodní tvrz. Zámek byl vystavěn na počátku 17. století a zajímavostí určitě je, že ho v 19. století vlastnila rodina Měchurova, do které se přiženil František Palacký. Ten na zámku i bydlel a na místní hřbitůvku u kostelíka Nanebevzetí Panny Marie je i pochován.
Dále po břehu řeky procházíme obcí Mlékojedy, na druhém břehu jsou Neratovice a když projdeme pod železničním mostem, jehož předchůdce zde byl vybudován již v roce 1865 při stavbě Turnovsko-kralupské dráhy spatříme na druhém břehu řeky monstrózní areál místní chemičky Spolana.
Neratovická Spolana způsobila, že z malé obce Neratovice se v roce 1957 stává město. Továrna je rozložena na levém břehu řeky a to v délce 2,5 kilometru. První co z areálu chemičky uvidíme je její nejstarší část. Dnes zde již výroba neprobíhá, areál chátrá a tak při pohledu přes řeku připomíná kulisy hororového filmu. V druhé části továrny, kde výroba pokračuje můžeme i o víkendu pozorovat přes řeku čilý pracovní ruch.
Následně se řeka stáčí vpravo. Procházíme okrajem přírodní rezervace s lužními lesy Úpor-Černínovsko a blížíme se ke Štěpánskému mostu. Tento architektonicky zajímavý ocelový most zde byl postaven v roce 1912 a patřičně obstál při povodních o devadesát let později. V roce 2002 byl posledním mostem ve zdejším kraji, po kterém se dalo přejet na druhou stranu řeky, když všechny ostatní mosty v okolí byly již kvůli bezpečnosti uzavřeny.
Od mostu pokračuje naše cesta stále po břehu Labe, okrajem již zmíněné přírodní rezervace. Procházíme kolem zdymadla Obříství, které je ze tří viděných zdymadel tím nejstarším a následně odbočujeme od řečiště řeky vpravo a vcházíme do obce Kly. Tato obec byla jednou z vůbec nejpostiženějších obcí v republice při povodních v roce 2002. Značky na domech i na sloupech ukazují hladinu řeky v těchto místech před patnácti. Když to člověk vidí, tak ho zamrazí a vůbec si nedokáže představit, že tak co stojí, tak bylo tenkrát pět metrů vody.
V náměstíčku v obci si můžeme prohlédnou pěkně zrekonstruovanou kapličku a naše další kroky od ní vedou ke státní silnici č. 9 na Krauzovnu, kde naše toulky končí a odkud nás autobusy PID rozvezou k našim domovům.
Lehce jsme se občerstvili v obchodě se smíšeným zbožím v Kozlích a pak až na konci putování na Krauzovně. Zde byla otevřená restaurace, kde jsme si krátili čas při čekání na autobus.
Asi nejvíce na nás zapůsobilo krásně upravené okolí Kozelské tůňky na kraji obce Kozly a také krásně architektonicky vypracovaný silniční most Na Štěpáně.
Naopak velice nepříjemný byl pohled na chátrající část areálu neratovické Spolany.
Žádné vstupné, vše celoročně volně přístupné.