Památky Veverské Bítýšky
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Farní Kostel ... Jakuba Většího na náměstí Na Městečku ve Veverské Bítýšce byl vystavěn v letech 1771-1782 na místě staršího a již nevyhovujícího kostela z 15. století.
Se stavbou začal zdejší farář Václav Josef Wolf a dokončena byla za jeho nástupce Tomáše Františka Kubečky.
Jedná se tedy o pozdně barokní podélnou trojlodní stavbu o rozměrech 29 metrů na délku a 12 na šířku. Na osmi malovaných oknech jsou zobrazeni čeští patroni.
Starou jehlancovou střechu nahradila počátkem 20. století současná báň. Ve věži jsou zavěšeny 4 zvony ze 17. století, pojmenované Jakub, Marie, poledník a umíráček.
Hlavní oltář kostela pochází z prvního desetiletí 19. století a z dílny proslulého brněnského sochaře Ondřeje Schweigla. Po stranách obrazu sv. Jakuba od Františka Wernera z roku 1804 stojí sochy sv. Cyrila a Metoděje.
Boční oltáře v lodích jsou zasvěceny Panně Marii a sv. Floriánovi. Na stěnách visí také reliéfní výjevy křížové cesty od Břetislava Kafky.
V hlavní lodi se nachází 28 vyřezávaných lavic z roku 1780 (polovina je ale nová). Vidět zde můžeme také křtitelnici ze 17. století.
Na kůru kostela jsou umístěny barokní varhany od varhanáře Mudrocha z Tišnova, zrekonstruované roku 1971.
Pod kůrem jsou zavěšeny ještě barokní obrazy se sv. Janem Nepomuckým a Františkem Xaverským.
Před kostelem stojí kamenná Socha sv. Jana Nepomuckého z 18. století, nedávno opravená.
Kousek od kostela, hned za rohem v ulici Hvozdecké stojí také krásně opravená barokní fara s reliéfem Panny Marie Immaculaty mezi okny v prvním patře, přímo nad vchodem.
Na farní budově je osazena mramorová pamětní deska, připomínající zdejšího významného faráře, kněze, kazatele a spisovatele doby barokní, Valentina Bernarda Jestřábského, který tu působil až neuvěřitelně dlouhou dobu mezi léty 1667-1719. Pochován je právě ve zdejším farním kostele a je také čestným občanem Veverské Bítýšky.
více např. na webu obce...