Poutní místo Tři kříže nad Chudčicemi
Turistické cíle • Památky a muzea • Kříž
Pověst praví, že na tomto magickém místě stávala kaple už v dobách samotných počátků křesťanství u nás. Za tatarského vpádu na Moravu měla pak být rozbořena, ale ještě ve 13. století znova vysvěcena sv. Hyacintem, žákem sv. Dominika.
Nejstarší zprávy o poutním místě máme od bítýšského faráře Valentina Bernarda Jestřábského z konce 17. století. Díky němu tedy víme, že byla kaple zasvěcena Svatému kříži a přicházely sem spousty zbožných poutníků.
Kostelík měl být vlastně i připomínkou úcty k tomuto místu již od pohanských dob, které měl údajně připomínat i mohutný dub při jeho východní straně. I když byl kostelík roku 1784 zbořen, tento posvátný strom si lidé pokácet netroufali.
Byl považován dokonce za léčivý, jak dosvědčuje ve svém díle právě i zmíněný farář Jestřábský. Pozůstatek dubu zde vydržel až do začátku minulého století, přičemž poutníci si domů odnášeli i odřezané kousky jeho kůry k různým léčebným účelům.
Do jeho vykotlaného kmene o obvodu téměř 6 metrů také ze stejných důvodů v naději vkládali obvazy z nemocných částí těla a na strom zavěšovali jako dík i další osobní věci, jako např. růžence či medailonky.
Na prostranství, kde kostelík stával, byly později zbudovány 3 nejdříve dřevěné a počátkem 20. století pak kamenné kříže, které zde najdeme dodnes. Opodál napravo v lese se nachází ještě jeden kříž dřevěný.
Z nedalekých Chudčic vede na místo novodobá Křížová cesta z roku 1858 a z Veverské Bítýšky, Brna-Bystrce kolem přehrady či od hradu Veveří sem dojdeme po turistických značkách.
Čerpáno z Průvodce krajinou templářské legendy, doprovodného materiálu k výstavě na hradě Veveří z roku 2011