Památná Kadlecova lípa v Janově
Turistické cíle • Památný strom
Staré stromy nabízejí nejen poutníkům stín, úkryt před deštěm či větrem, některým i zdroj energie na další cestu životem. Snad proto budí zaslouženou pozornost i v dnešním světě a leckdo se u nich rád na chvíli zastaví. Takovou příležitost nabízí i památná lípa v Janově.
Tento památný strom roste na návsi hned u silnice v Janově. Dá se přímo u něj i zaparkovat a posedět na jedné z laviček. Za památný strom byla tato lípa velkolistá vyhlášena 7. 10. 1998 rozhodnutím MěÚ Soběslav. Důvodem vyhlášení lípy za památnou bylo, že je krajinnou dominantou a je významná svým stářím. Tento památný strom má ochranné pásmo tzv. ze zákona, tedy tvaru kruhu o poloměru rovnajícímu se průměru kmene ve výšce 130 cm.
Lípa je stará asi 200 let a je stále ve velmi dobrém zdravotním stavu. Obvod jsme v listopadu 2017 naměřili 440 cm. Lípa má asi vzhledem k těsné blízkosti silnice a rodinného domu provedenou korunovou vazbu. V době naší návštěvy nebyla patrná žádná poškození.
Lípa byla zvolena za symbol slovanské pospolitosti na všeslovanském sjezdu v Praze roku 1848, jako taková je např. považovaná za český národní strom a v Chorvatsku je ekvivalentem českého haléře. Byla symbolem ochrany, pomoci a lásky pro svou vůni, půvabnou korunu a příjemný stín. Tradovalo se, že lípa dokáže odehnat zlé duchy a svou energií zbaví člověka chmurných myšlenek. Lípa je ceněna hlavně řezbáři pro svoje měkké a tudíž snadno opracovatelné dřevo. Používá se často na výrobu hudebních nástrojů a ozdobných prvků nábytku. Lípa je také známou léčivou rostlinou, zejména její květ i s listenem.
Památné stromy jsou vyhlašovány a chráněny podle § 46 a 47 zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny. Vyhlašují je pověřené obecní úřady (tzv. obce II.), krajské úřady (velmi zřídka jen v přírodních rezervacích a památkách), správy NP a AOPK ČR. Památné stromy je zakázáno poškozovat, ničit a rušit v přirozeném vývoji. V jejich ochranném pásmu jsou zakázány jakékoliv pro strom škodlivé činnosti.
Záznam v Digitálním registru Ústředního seznamu ochrany přírody pod kódem 102619.