Loading...
Turistické cíle • Památný strom
„Být, bystrý... babyka, Bydžov, Příbyslav“ - kdo z nás by neznal vyjmenovaná slova od písmenka B, která jsme se museli nazpaměť šprtat ve škole, že?
(Chtěl bych ale vidět všechny jedince, kteří už tehdy věděli, co je to ta babyka...)
Po návštěvě lesoparku na Jurém a Příluckého rybníka jsem se pinožil do strmého kopčiska a z hřebenové silničky pak v poli zahlédl vysoký strom, pod nímž byla zapíchnuta cedule s informací o jeho ochraně. Ne, nebyl jsem se na něj zblízka podívat, protože se mi po oranisku s kolenem ještě bolestivým po operaci klopýtat nechtělo... a tak se spokojil jen s několika zoomovými obrázky. Myslel jsem si, že se jedná právě o tu babyku, ale při následném posezení na lavičce u Šťákových pasek a prohlídce obrázků na displeji digitálu jsem mírně znejistěl: ne, tohle ten javor určitě nebude, tohle je něco jiného!
Doma mi mapy.cz daly za pravdu – chráněný strom je mnohem exotičtější druh, v naší lokalitě se téměř nevyskytující – jedná se o oskeruši! A ta je, jak známo, domovem spíše na Moravském Slovácku.
Však také z plodů oskeruše, připomínající malé hruštičky či jablíčka, naši „bratři ve zbrani“ pálí mnohem lahodnější nápoj než je slivovice, ale kromě kořalky z ní dělají i likéry či víno. (Což by asi z valašských trnek opravdu nešlo, my z nich kromě slivky umíme udělat – a to ještě neradi - akorát povidla...)
Oni se sice moravští Slováci výrobou marmelád z plodů oskeruše také zabývají, ale využívají je i k léčivým účinkům. Snižují totiž horečku, pomáhají se střevními či žaludečními problémy a mají příznivý vliv na revma.
Oskeruše (po slovácky oskoruša) se ale dá využít i jinak. Tenhle druh jeřábu, který může dosáhnout výše až 30 m a dožívá se až 500 let, má totiž nesmírně tvrdou dřevní hmotu i zajímavou barvu a kresbu dřeva. Proto se jí využívalo (a využívá) v truhlářství a řezbářství a to např. na výrobu vinných lisů, hudebních nástrojů či zdobných interzií na nábytku.