TURISTIKU PODPORUJÍ
61 585 turistů a cestovatelů
112 712 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 405 866,- odměny za články
 Moje oblíbené
  Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Zlín a okolí

Krajské město Zlín leží ve východní části Moravy, na rozhraní Hostýnských a Vizovických vrchů. Svou polohou zasahuje do tří národopisných oblastí - Valašska, Hané a Slovácka. Svým charakterem má však nejblíže k Valašsku. Město proslavil Tomáš Baťa. Unikátní je místní funkcionalistická architektura, která nemá jinde v republice, ale ani ve světě obdoby. 

Tip:  
  Trasy Zlín a okolí (65)
Jižní Morava
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Jižní Morava
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Za zlínským poutním místem do Štípy a do lázní Kostelec

Cestopisy

Fotografie (45)  • Foto: Franta
Foto: Franta

Po dohodě s chotí, kam že bude směřovat dnešní výlet - k největšímu poutnímu místu za periférií Zlína a pak ke starým lázním v Kostelci - nastupujeme do prostředku MHD. Výhled z okna ven napovídá, že právě začal předposlední měsíc roku: však také „listů spad“ pokrývá každou volnou plochu parků, luk, okrajů pastvin i lesů, kam jen oko dohlédne. V Kostelci vjíždíme do tak husté mlhy, že by se za ni nemusela stydět ani metropole britských ostrovů... a když vystupujeme u Lešné ven, není vidět dál jak na dvacet metrů! Docela by nás zajímalo, co si o tomto přírodním jevu myslí někteří exoti z naší nejkrásnější zoologické zahrady, a co v něm vidno z takového slona či žirafy, ale to se bohužel dnes nedozvíme. My se totiž ke vstupu do ZOO obracíme zády a kráčíme po silničce k okraji štípské zástavby. Tady zjišťujeme náš trapný omyl: v tom neprůhledném vzduchu jsme se maličko „sekli“ - abychom se dostali do centra obce, musíme otevřeným sadem sestoupit na silnici, ležící níže ve svahu. Procházka v mlze mezi ovocnými stromy má ale také svoje kouzlo, o čemž svědčí spokojené vrnění našich fotoaparátů... a když pak už kráčíme po té druhé cestě do středu Štípy, začíná se mlha pomalu zvedat.

Zpoza hřbitovní zdi na nás vykoukne romantická stavba. Otevíráme branku žalova. Objekt, připomínající honosnou kapli, je jednoznačně jeho největší dominantou. Ale ona to ve skutečnosti žádná sakrální stavba není, jedná se totiž o rodinnou hrobku Seilernů. To je ten rod, který vládl na Lukově a Lešné... a kterému vděčíme za stavbu nádherného zámku v areálu dnešní ZOO. Zámek , stejně jako hrobka na novém hřbitově, byly vystavěny začátkem minulého století v historizujícím slohu. Jak vidíme podle hloučku svatebčanů, tísnících se u vchodu do hrobky, slouží tato občas i jako kaple a dá se v ní uzavřít sňatek. Což o to - romantické místo to určitě je, ale mít svatbu v bezprostřední blízkosti hrobů nám připadne trošičku morbidní. Ještě že se ty obřady konají za denního světla a ne třeba o půlnoci, kdy nastává hodina duchů... protože co kdyby, že?

Od hřbitova už to máme jenom kousek k nově zrekonstruovanému Mariánskému náměstí, jemuž vévodí kulisa barokního kostela a přilehlé podélné budovy, připomínající klášter. Růžovobílá fasáda baroknímu skvostu velmi sluší, ale zdali je i novodobý rynek důstojným protějškem historické památce, tím si už tak jist nejsem. Něco mi na něm prostě vadí... Více než vzhled moderního náměstí ale naše zraky neustále přitahuje jednolodní chrám. Obcházíme si ho celý kolem dokola, vzadu míjíme chráněný strom. Pod korunami těch ostatních se schovávají barokní sochy tří světců, z nichž se nám nejvíce líbí svatý Josef v roli pěstouna, a chovajícího v náručí malého Ježíška. Mezi budovou chrámu a patrovým torzem „kláštera“ s veřejným WC se průchodem vracíme zpátky na Mariánské náměstí. Neodolám a jdu zkusit štěstí ke vstupním dveřím. Je otevřeno, ale moji radost vzápětí kazí pohled do interiéru chrámové lodi, která je až po strop zastavěna lešením. Dnes se tedy jeho nádhernou barokní výzdobou a „zázračnou“ soškou Madony nepokochám...

Jak vlastně vznikají takováto poutní místa? Francouzi mají moc hezké rčení: „Cherchez la femme“, které platí zvláště v tomto případě. Tady ve Štípě je ale nutno zmínit se hned o třech ženách. To si ale napřed musíme v našich myšlenkách na chvíli odmyslet celý tento převážně barokní komplex a přejít k jižní straně náměstí, kde se krčí skromná stavba starého štípského kostelíka. Do dnešních dnů je z něj k vidění jen chrámová loď, honosící se gotickým vstupním portálem. Dříve vedle něj stávala fara a starý hřbitov, z něhož zůstaly jen prastaré náhrobky, stojící u zdi jakéhosi hospodářského stavení. Právě tento kostel se stal útočištěm první ženy - slavné Štípské Panenky Marie. Jedna z nejstarších dřevěných Madon na Moravě zdobila dávno zaniklý kostel v Kostelci, odtud ale záhadně zmizela, aby se po čase objevila s velkou září na místě toho dnešního štípského... Je pozoruhodným jevem, že veškeré církevní zázraky se odehrály vždy v dobách dávno minulých a dnešní populaci se důmyslně vyhýbají. Je to snad proto, že my - lidé moderního věku, žijící hektickým shonem, si takovýto projev boží pozornosti nezasloužíme? Je to snad proto, že všechny tyto zázraky byly určeny jenom lidem věřícím? Anebo je tomu tak proto, že... až se zdráhám tato slova napsat, ať mne za moji rouhavost někdo neukamenuje...jsou všechny tyto takzvané „zázraky“ jenom historickými falzy???

Ať už je tomu jakkoli, v minulosti právě tady vznikl zárodek silného mariánského kultu. Díky údajným zjevením a zázrakům sem začaly brzy směřovat náboženská procesí a malý kostelík při mších brzy praskal ve švech. Samozřejmě, že se už tehdy uvažovalo o stavbě kostela většího, ale doba a hlavně nedostatek hotovosti to nedovolil. Poté se ale přihodil jeden novodobý zázrak a na scénu přichází další žena. Tentokrát je to ale ryze pozemská bytost... a díky ní sen tisíců věřících málem dojde svému naplnění. Dovolte mi, abych vám o osudech této ženy, kterou historie zná jako Lukrecii Nekešovou z Landeka, pověděl pár slov. Je to příběh skoro jako z pohádky, ale toto už musíte posoudit vy sami:

Už v raném dětství se malá Lukrecie stala sirotkem a byla svěřena do opatrovnictví ke svému strýci, pánu hradu Lukova. Jeho první žena Barbora měla na malou cérečku silný katolický vliv a roznítila v ní silnou náboženskou víru. Když se děvče proměnilo v mladou dívku, strýc náhle zemřel. A protože neměl ze svých, celkem tří manželství, jediného potomka, stala se jedinou dědičkou právě Lukrecie. Nutno dodat, že dědičkou mimořádně bohatou, protože ujec nejenomže byl dobrým hospodářem, ale patřilo mu panství Lukovské a Vsetínské. Poručnící Lukrecii v jejích 17-ti letech provdali za Archleba z Víckova. Manžel byl sice jednou tak starý a velkým stínem pro Lukrecii jistě bylo i jeho jiné náboženské vyznání, ale věřme, že tyto okolnosti neměly na události v manželském loži pražádný vliv, protože se Archleb žádného potonka stejně nedočkal. Když po osmi letech od svatby manžel umírá, možná se Lukrecii hodně ulevilo, protože o lásce mezi těma dvěma se hovořit opravdu nedalo...

Smrt chotě ale mění její společenské postavení, neboť kvůli velmi rozsáhlému majetku - patřily k němu 4 městečka a na 40 vesnic, se Lukrecie rázem stává jednou z nejbohatších vdov na celé Moravě! Netrvalo dlouho a mladé vdově byl olomouckými jezuity domluven další sňatek. Novým ženichem se tentokrát stal vojenský důstojník, jehož jméno asi nebude nikomu z vás neznámé - nebyl jím totiž nikdo jiný, než samotný Albrecht z Valdštejna, stojící teprve na prahu své vojenské kariéry. Zdálo by se, že tohoto protřelého vojenského harcovníka dohnalo k oltáři jenom nesmírné bohatství nevěsty, ale opak je pravdou! Nevíme sice, nakolik byla Lukrecií nevěstou spanilou či nikoliv, ale mezi těmi dvěma proběhl ten tajemný chemický proces, kterému v civilizované společnosti říkáme láska... a ženich s nevěstou se měli převelice rádi! Kdo ví, jaké by byly další osudy proslulého válečníka, kdyby měl s Lukrecií potomka... a kdyby mu čím dál víc churavějící manželka po šesti letech soužití najednou nezemřela...

Ranou osudu a žalem naprosto zdrcený Valdštejn nechal její pozůstatky uložit do starého štípského kostela. Až o rok později začal plnit Lukreciina přání, ke kterým mu ona před svým skonem přispěla velikou částkou. Do Štípy přijeli najatí stavitelé, řemeslníci a umělci až z daleké Itálie a začalo se se stavbou velkého kostela a kláštera. Protože zesnulá choť nevyjádřila jasně, který řád se v něm má usadit, v tomto směru se udělal takový tehdejší konkurs. Vítězem se stali kartuziáni z Dolan u Olomouce. Když byla stavba v nejlepším, nastala období stavovských povstání a práce se musely zastavit. Nakonec v této době, plné zmatků a nebezpečí, Albrecht Lukovské panství prodává a stěhuje se spolu s manželčinými pozůstatky do Jičína v Čechách. V jeho sousedství - ve Valdicích, pak vzniká podle štípských plánů úspěšná realizace stavby nového kláštera. (Žel, prohlídku jeho interiérů si v současnosti mohou dovolit jen největší vyvrhelové naší společnosti...) Ve Štípě se stavební práce zastavily téměř na jedno a čtvrt století. Až přichází rok 1743 a na scéně se objevuje další donátorka, Antonie - hraběnka z Rottálu, která věnuje na přestavbu starého kostela ve Štípě veliký finanční obnos. Novému faráři se ale tato představa nelíbí, on usiluje o dostavbu chrámu nového. Za pomoci sbírek a dalšího zvelebování majetku pak docílí toho, že se stavební práce opět naplno rozeběhnou... a po dlouhých 18 letech je nádherný barokní chrám r.1765 olomouckým biskupem slavnostně vysvěcen. Klášter ale nebyl dokončen, namísto něho se dlouhá budova stala sídlem fary a později k ní přibylo ještě jedno patro. V obytném komplexu pak žily od 70. let minulého století až do r. 1995 řeholní sestry...

Takže - toto byl velmi úmorný „výlet“ za historií štípského mariánského poutního místa. Všem čtenářům, kteří se dokázali pročíst až sem, převelice děkuji a nyní už se vrátíme do současnosti ke zbytku našeho výletu... Po prohlídce areálu tentokrát navštěvujeme místo ryze světské - vždyť nejenom duchovnem a krásou je živa naše tělesná schránka! Příští naše kroky proto směřují do Štípského šenku. Je to krásná a útulná restaurace, skvěle tu vaří a dokonce tu mají - ne izbičku pre opilcov - jak by možná řekli bratři Slováci, ale stylovou jizbu, určenou k příjemnému posezení při různých akcích. Po dobrém obědě nám sice další spoj ujel těsně před nosem, ale kdo by s plným břichem za ním jako blázen utíkal - vždyť do starých lázní v Kostelci to odtud není daleko...

Posledním pohledem se loučíme s celým barokním areálem a novým Mariánským náměstím... a já najednou pochopil, co mi na něm vadí: rynek je to pěkný, což o to, ale jeho téměř uniformní duch se hodí do moderního centra jakéhokoliv města a ne jako přídomek ke krásné historické památce. Chybí tady útulno, ty rozsáhlé plochy s mozaikou dlažbou, několika lavečkami a tou trochou zeleně pocit příjemnosti nenavodí ani omylem... tady měla být nějaká vodní plocha, obklopena zelení, tady měl mistr architekt zahodit pravítko a pokusit se alespoň o imitaci rozmáchlých barokních tvarů v dlažbě náměstí a tvaru okrasného stromoví. Takto je celek studený jako psí čumák, architektura ve stylu tolik diskutované chobotnice přece patří do moderních měststkých čtvrtí a ne do historických center našich měst!

Přicházíme do Kostelce a zde si prohlížíme torzo kdysi slavných lázniček. Moc z nich nezůstalo, neboť soudruzi neměli čas a ani trpělivost na jejich údržbu. Když velká část jejich objektů zchátrala a musela být zbourána, vybudovalo se v šedesátých letech nahoře na kopci v „pseudobaťovském“ slohu veliké stavení nové, dokonce čtyřpatrové s hotelem, restaurací a samozřejmě bazénem. Po převratu k němu přibylo velké golfové hřiště. Staré pavilony se dočkaly také obnovy, ale s těmi hnědými plastovými rámy moderních oken se punc starobylosti z takto zrekonstruovaných staveb nadobro vytratil... Prý byly všechny kdysi hrabětem Seilernem vystavěny v hodně pozdním barokním stylu... při pohledu zblízka by ale jeden řekl, že později přešly empírem, secesí, socialistickým realismem a kdovíčím ještě... Objekty se ale zachránily. Nyní jsou spodní pavilony využívány taktéž k lázeňským účelům a hostům je k dispozici blízká restaurace a cukrárna. A také naprosto novodobá bizarní kaple, jak jsem zjistil při focení při průzkumu potoka: lávkou jsem se dostal na druhý břeh a chodníček mne přivedl k bývalému zastřešenému altánku pro muzikanty, kteří odtud vyhrávali k pobavení lázeňským hostům. Nyní stačilo na tomto opuštěném místě změnit tvar střechy... a vida, máme tu kapli! Má sice dosud nevzhlednou betonovou podlahu, ale hlavní stěnu zdobí obraz Štípské Madony. (A tak jsem nakonec tu proslavenou sošku přece jenom uviděl, byť jenom na obrázku...)

GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (49.262, 17.716)
Poslední aktualizace: 19.3.2014
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
fotka uživatele Franta
Autor: Franta
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Zlín

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
4,4km od místa

Příspěvky z okolí Za zlínským poutním místem do Štípy a do lázní Kostelec

Štípa u Zlína - areál poutního chrámu
Štípa u Zlína - areál poutního chrámu
Chrám
hodnoceni 10/10
 Kostel Narození Panny Marie ve Štípě je nejvýznamnějším poutním místem v nejbližším okolí krajského města Zlína. O jeho vznik a výstavbu se nejvíce zasloužila donátorka Lukrecie Nekešova z Landeka. Tato šlechti…
0.4km
více »
Štípa - starý pútnický kostol
Štípa - starý pútnický kostol
Kostel
Len niekoľko metrov od nového štiepskeho kostola - Pútnického chrámu Narodenia Panny Márie - stojí starý gotický kostol, ktorý vznikol v druhej polovici 14. storočia, kedy rodina Šternberkov rozšírila pôvodnú kaplnku. Do tejto doby je možné zaradiť aj vstupný portál starého štiepskeho kostola.V roku 2011 bolo založené občianske združenie Communitas Auxilim - spoločenstvo pre po…
0.4km
více »
Mariánské náměstí ve Štípě u Zlína
Mariánské náměstí ve Štípě u Zlína
Náměstí
hodnoceni 10/10
Před rokem 2013 prošlo Mariánské náměstí v místní části Zlína - ve Štípě, velkorysou proměnou. Hlavní komunikace procházející napříč lichoběžníkovým rynkem (80 x 50 m) byla svedena na jeho západní okraj, čímž…
0.4km
více »
Za poznáním štípských pamětihodností aneb luhačovický výlet devátý
Za poznáním štípských pamětihodností aneb luhačovický výlet devátý
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Vzhledem ke vzdálenosti mezi Luhačovicemi a Štípou – tedy přibližně třicítce kilometrů – se nabízejí zejména všechny možnosti Dopravy silniční. Já osobně jsem využil automobilu. Tento výlet - převážně sakrálního z…
0.4km
více »
Štípa (Zlín) - starý kostel
Štípa (Zlín) - starý kostel
Kostel
hodnoceni 6/10
Doslova pár metrů od nového štípského kostela - Poutního chrámu Narození Panny Marie - stojí starý gotický kostel, který vznikl ve druhé polovině 14. století, kdy rodina Šternberků rozšířila původní kapli. Do této doby je možné zařadit i vstupní portál starého štípského kostela. Z tohoto kostelíku se do dnešní doby zachovaly jen některé části. Hodně změn v jeho život…
0.4km
více »
Štípa u Zlína -  Mariánské náměstí
Štípa u Zlína - Mariánské náměstí
Městská část
hodnoceni 10/10
Při cestě ze Zlína do Lešné zaujme ve zlínské místní části Štípa nové Mariánské náměstí před kostelem  Nanebevzetí Panny Marie Štípské. Prostranství je zde pěkně upraveno, stojí zde nová kašna s nově vysázenou zel…
0.4km
více »
Štípa - restaurace Šenk
Štípa - restaurace Šenk
Cyklo bar - hospůdka
hodnoceni 10/10
V místní části krajského města Zlína na okraji Mariánského náměstí ve Štípě stojí jedna z nejstarších restaurací ve Zlínsku - restaurace s penzionem - Štípský Šenk. Najdete zde příjemné posezení v …
0.4km
více »
Štípa - Pomník obetiam svetových vojen
Štípa - Pomník obetiam svetových vojen
Pomník
Jeden z pekných, opravených pomníkov venovaný padlým vo svetových vojnách sa nachádza v obci Štípa. Pomník bol postavený v roku 1923 pôvodne ako pamiatka na miestnych obyvateľov, ktorí padli v prvej svetovej vojne. K pomníku neskôr pridali aj pamätnú dosku padlých počas druhej svetovej vojne. Pomník tvorí hranolovitý stĺp z čierneho mramoru, v jeho najvyššej časti je vytesaný a zlatou farbou vyplnený lev, dvojkríž a orlica. Nižšie je v žule vytesaný nápis "VŠEM TĚM KTEŘÍ ZA VLASŤ ŽIVOT POLOŽILI VĚNUJÍ …
0.5km
více »
Štípa - Hrobka rodu Seilernovcov
Štípa - Hrobka rodu Seilernovcov
Kaple
Štípa je malá obec, časť mesta Zlín, ktorá sa prvýkrát spomína v roku 1391 v súvislosti s panstvom hradu Lukov. Je známa ako Mariánske pútne miesto s kostolom zasväteným Narodenia Panny Márie a Milostnej Panny Márie s Ježiškom. V Štípe sú ešte aj iné pamiatky, jednou z nich je - hrobka rodu Seilern - Aspang, hrobka rakúskeho šľachtického rodu, ktorý vybudoval romantický zámok J…
0.7km
více »
Štípa (Zlín) - hrobka rodu Seilernů
Štípa (Zlín) - hrobka rodu Seilernů
Hřbitov
hodnoceni 10/10
Jednou z významných památek ve Štípě (místní část města Zlín) je také hrobka hraběcího rodu Seilernů, která stojí na "novém" hřbitově. Nový hřbitov ve Štípě byl založen na konci 19. století v souvisl…
0.7km
více »
Farný a pútny kostol Narodenia Panny Márie v Štípe
Farný a pútny kostol Narodenia Panny Márie v Štípe
Kostel
hodnoceni 10/10
Dnešná časť mesta Zlín, obec Štípa má začiatky v roku 1391. Stavba pútnického kostola bola zahájená v rokoch 1616-1620. Kostol je postavený v barokovom štýle. Práce na kostole prerušila 30 ročná vojna, …
0.8km
více »
Kostelec u Zlína
Kostelec u Zlína
Městská část
hodnoceni 9/10
V kouzelné venkovské krajině nedaleko Zlína se nachází obec Kostelec, kde najdete ideální podmínky pro pěší turistiku, cykloturistiku. V jeho nejbližším okolí možno navštívit zajímavou ZOO Lešná, zříceninu hradu L…
1.1km
více »
Mlýn ve Štípě
Mlýn ve Štípě
Mlýn
hodnoceni 8/10
Větrný mlýn stojí u čp. 130 asi 500 m jihovýchodně od obce Štípa, která leží severozápadně od Zlína. Byl postaven v letech 1958 - 60 štípským starousedlíkem Kristiánem Kovářem. Složen…
1.1km
více »
Do tropického pralesa v ZOO Lešná u Zlína
Do tropického pralesa v ZOO Lešná u Zlína
ZOO
hodnoceni 10/10
Chsete - li se podívat do tropického pralesa, nemusíte ani do Ameriky, stačí, když si uděláte výlet do zlínské ZOO - Lešná. Od roku 2006 je zde vybudován nový prosklený pavilon - Tropická hala Yucatan …
1.3km
více »
ZOO Zlín - Lešná
ZOO Zlín - Lešná
ZOO
hodnoceni 9/10
Zoo Zlín je jedna z nejoblíbenějších v České republice. Je rozdělena na kontinenty a tak postupně projdete Afriku, Evropu, Asii a Střední i Jižní Ameriku. Chlubí se tropickou halou Yukatan a nádherným zámkem Lešná…
1.3km
více »
Lešná u Zlína
Lešná u Zlína
Zámek
hodnoceni 9/10
Zámek Lešná je klenotem areálu zlínské zoologické zahrady. Zámek doplněný o menší budovy a další drobné objekty, rozptýlené v parku, tvoří architektonicky ucelený soubor pohádkového ladění. Hlavní zámeckou dvoup…
1.3km
více »
Zřícenina hradu Lukov a ZOO Lešná u Zlína
Zřícenina hradu Lukov a ZOO Lešná u Zlína
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Cílem tohoto výletu je kombinace půvabně romantické hradní zříceniny s možná nejkrásnější a nejsympatičtější zoologickou zahradou u nás. Dá se říct, že pro většinu z nás se jedná o takřka ideální tip na (nejen rod…
1.4km
více »
Návštěva areálu ZOO Lešná u Zlína
Návštěva areálu ZOO Lešná u Zlína
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Po prohlídce zdejšího zámku se procházíme zámeckým parkem se ZOO. Hned na začátku areálu naproti objektu zámku - vlevo zaujme nová Zátoka rejnoků. Expozice je domovem dvaceti mořských rejnoků Siba ománská. Je zde …
1.4km
více »
Ze Zlína až do daleké Etiopie ...  ( ZOO Lešná )
Ze Zlína až do daleké Etiopie ... ( ZOO Lešná )
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
   Ne, nezveme vás na výlet na daleký černý kontinent - ( kde bychom na to my a možná většina z vás vzali, že ?!? ) - ale do ZOo Lešná, ve kterém byla v sobotu 21.9.2012 veřejnosti slavnostně otevřena 2.část expoz…
1.4km
více »
Kostelec u Zlína - "kaple"
Kostelec u Zlína - "kaple"
Kaple
hodnoceni 9/10
  Na nečekanou zajímavost můžete narazit třeba... když si potřebujete odskočit na malou! Nevěříte? Při průzkumu starých pavilonů lázní v Kostelci jsem za posledním předlouhým stavením vyrazil po lávce přes potok. …
1.5km
více »
Co nového v Zoo Zlín
Co nového v Zoo Zlín
Cestopisy
hodnoceni 10/10
V půli měsíce září jsme se po čase opět vydali na prohlídku zlínské zoologické zahrady umístěné v malebném prostředí zámeckého areálu Lešná. Minulý rok nám návštěva ZOO nevyšla, předloni to bylo kvůli nedostatku č…
1.5km
více »
ZOO Lešná téměř bez zvířátek i bez lidí
ZOO Lešná téměř bez zvířátek i bez lidí
Cestopisy
hodnoceni 10/10
  Je 15.3.2020, brzké nedělní ráno. Venku je hezky a my měli s manželkou naplánovánu návštěvu Přerova a jeho památek. S ohledem na zákaz provozu restauračních zařízení (vždyť bychom se tam s odpuštěním neměli a…
1.5km
více »
Zoo Zlín Lešná
Zoo Zlín Lešná
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Jedeme téměř na nejnavštěvovavnější zoo v české repulice.Od holešova jedeme autem do Fryštáku kde odbočíme na silnici č. 491.Po dvou kilometrech vidíme travnaté parkoviště.AUTOBUSEM:Ze Zlína odjíždí do zoo autobus…
1.6km
více »
Nová expozice v ZOO Lešná - Etiopie II
Nová expozice v ZOO Lešná - Etiopie II
ZOO
hodnoceni 9/10
  V sobotu 22.9.2012 byla v ZOo Lešná slavnostně otevřena druhá část expozice Etiopie. Najdeme ji při obdivování zvířat z "černého" světadílu. Jak už je širší veřejnosti jistě známo, ve zdejší zoologické zahradě n…
1.6km
více »
Za zvířátky do zlínské ZOO - Lešná
Za zvířátky do zlínské ZOO - Lešná
Cestopisy
Tuto ZOO rádi s manželem   navštěvujeme, nachází se  kousek od našeho bydliště    u města  Zlína. Městskou Dopravou se dostaneme až před areál ZOO. Od hlavní brány a pokladny procházíme zámeckým parkem z pr…
1.6km
více »
Kostelec u Zlína - staré lázně
Kostelec u Zlína - staré lázně
Dům, budova
hodnoceni 10/10
 Kde leží lázně Kostelec? Určitě je bude znát každý návštěvník ZOO Lešná, neboť čtyřpatrová budova nových lázní je skutečně nepředhlédnutelnou dominantou návrší nad hlavní silnicí. Pokud vyjedete nahoru na…
1.6km
více »
"Fešná" ZOO Lešná
"Fešná" ZOO Lešná
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
  Že máme my, Valaši, velmi kladný vztah ke zvířátkům, je jevem všeobecně známým. My ale nemilujeme jen naše domácí mazlíčky, ovečky a jinou domácí havěť, ale máme též v oblibě všelijaká zvířátka exotická. Za shlé…
1.6km
více »
Procházka areálem ZOO Lešná, Zlín
Procházka areálem ZOO Lešná, Zlín
ZOO
hodnoceni 10/10
Příznivci zvířátek mají šanci zavítat do ZOO Lešná u Zlína nacházející se v městské části Lešná u silnice 491 mezi Fryštákem a Slušovicemi i v netradiční dobu. Při procházce s večerní atmosférou, kdy je rom…
1.7km
více »
Zoo Lešná
Zoo Lešná
ZOO
hodnoceni 9/10
Zoo Lešná Zlínská zoologická zahrada je nejnavštěvovanější a nejkrásnější místo celé Moravy. Areál zoo se rozkládá v historickém lešenském parku, ve kterém roste více než1 140 druhů dřevin a okrasných bylin. Rom…
2.3km
více »