Zajímavosti Šťákových pasek
Tak jako v jiných městech, obklopují i centrum Zlína různé čtvrti a předměstí. Na rozdíl od ostatních krajských měst se ale to naše může pochlubit ještě jinými neobvyklými „satelity.“
V časech, kdy bylo ještě provinčním městečkem, obklopovaly jej na okolních kopcích četné pasekářské osady. Po nástupu Bati se Zlín změnil na velké město, osady nacházející se na jeho katastru se staly místními částmi, ale při jejich návštěvě i dnes na návštěvníka dýchne nostalgie starých časů.
Jistě, obydlí starých pasekářů šla s dobou a většina z nich se změnila k nepoznání, ale na některých místech se ještě něco původního zachovalo.
Tak je to např. na Šťákových pasekách, které jsou turistům přístupny po modré turistické trase, anebo po neznačené hřebenové zpevněné cestě směřující k nim z městské čtvrti Příluky.
Nejstarší kamennou historickou památkou je na Šťákových pasekách kříž z roku 1908, který zde na vlastní náklady nechal postavit Alois Štěpán. Kříž stojí v jejich horní části, na jakési mininávsi a točně. Poutník zde může spočinout na lavičce a potěšit se výhledem na celou osadu, která je pod lesem rozložena na travnaté stráni prudce klesající až dolů do dolinky k potoku. Kdybychom odsud pokračovali po modré značce napravo, narazili bychom na zajímavou zachovanou stodolu.
Pokud se vydáme do Zlína po modré vlevo, mineme při sestupu kromě modernějších stavení i několik parcel se stodolami a na jednom z pozemků starousedlíků se můžeme potěšit pohledem na pasoucí se ovce s beranem a hudrujícím krocanem.
Největší pozoruhodností je ale hned u cesty zachovalá a vzorně opravená malá roubenka, kterou zdobí výrazný zastřešený komín. Parapet otevřeného okna je ozdoben květinami a pod přední stěnou se nachází spousta zajímavých starých předmětů: dřevěný sud a vidle na seno, kosa, otočný ruční brus, klát na sekání dřeva či lavice s držákem na výrobu šindelů. Ty ale na střeše ani na komíně bohužel neuvidíme, protože je kryta už „normální“ skřidlou – taškami.