Památná smuteční vrba v Besednici
Turistické cíle • Památný strom
Staré stromy nabízejí nejen poutníkům stín, úkryt před deštěm či větrem, některým i zdroj energie na další cestu životem. Už staří Keltové měli ke stromům výjimečnou úctu, což můžeme dokladovat třeba tím, že Esus, jeden z jejich tří nejmocnějších bohů, byl kromě podsvětí patronem právě i stromoví. Staré stromy tedy oprávněně budí pozornost i v dnešním světě a leckdo se u nich rád na chvíli zastaví. Takovou příležitost nabízí i památná smuteční vrba v Besednici.
Tento památný strom roste na křižovatce kousíček od besednického náměstí. Za památný strom byla tato vrba babylonská vyhlášena 3. 4. 2006 rozhodnutím Městského úřadu Kaplice. Důvodem vyhlášení vrby za památnou bylo to, že jde o majestátní soliter. Tento památný strom má vyhlášené ochranné pásmo tvaru kruhu o poloměru 12 m od středu kmene. V tomto ochranném pásmu jsou zakázány všechny pro strom škodlivé činnosti.
Lípa je stará asi lehce přes 100 let a je ve velmi dobrém zdravotním stavu. Obvod kmene jsme v únoru 2020 naměřili 414 cm, výška stromu byla 12 m. Koruna je výrazně snížená redukčním řezem, ale je pěkně pravidelná a hustá, bez suchých větví. Nejsou patrné ani žádné dutiny či poškození. U stromu je starý hydrant, lavička, odpadkový koš i turistická mapa. Najdeme tu také označník se státním znakem.
Jako smuteční vrba se označují různé kultivary či křížence vrb (křížence přitom vznikají i samovolně). Jsou to dekorativní stromy hlavně díky dlouhým větvičkám visícím k zemi. Vrby obecně velmi dobře obrážejí po řezu či zlomu, čímž jsou oblíbené právě pro tvarování. Rovněž snadno zakořeňují, takže se snadno množí. Mají měkké dřevo využitelné pro řezbářství a chutné pro dřevokazný hmyz. Samovolně se ale příliš nešíří. Vrby jsou dvoudomé, takže na jednom stromě najdeme buď jen samčí, nebo jen samičí květy. Právě vrbové květy jsou u nás jedním ze symbolů Velikonoc, stejně jako pomlázka, která se nejčastěji plete z pevnějších větviček vrby jívy. Vrbová kůra je využívaná pro léčení mnoha neduhů díky obsahu glykosidu salicinu (chemicky vyráběný je označovaný jako kyselina acetylsalicylová a je základem např. acylpyrinu).
Památné stromy jsou vyhlašovány a chráněny podle § 46 a 47 zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny. Vyhlašují je pověřené obecní úřady (tzv. obce II.), krajské úřady (velmi zřídka jen v přírodních rezervacích a památkách), správy NP a AOPK ČR. Památné stromy je zakázáno poškozovat, ničit a rušit v přirozeném vývoji. V jejich ochranném pásmu jsou zakázány jakékoliv pro strom škodlivé činnosti.
Záznam v Digitálním registru Ústředního seznamu ochrany přírody má tato lípa pod kódem 104710.